Δράσεις του σχολείου σε συνεργασία με το ΚΠΕ Ευεργέτουλα

.jpgΤο σχολείο μας, συνεχίζοντας τη μακροχρόνια συνεργασία του με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ευεργέτουλα, είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει σε μια σειρά από προγράμματά του τις τελευταίες ημέρες. Πρώτα ξεκίνησαν οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης και του Δ1, οι οποίοι περιηγήθηκαν στον Καστανιώνα της Αγιάσου στις 22 Νοεμβρίου.

Δύο μέρες αργότερα τη σκυτάλη πήραν οι τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄, οι οποίες επισκέφτηκαν τις αλυκές της Καλλονής, όπου είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το πώς εξάγεται το αλάτι και να παρατηρήσουν τα πουλιά της περιοχής. Στη συνέχεια κατευθύνθηκαν στην Αγία Παρασκευή, όπου μίλησαν για τα παραδοσιακά επαγγέλματα.

Δυστυχώς οι μικρότεροι/ες μαθητές/τριες των Α΄ και Β΄ τάξεων, άλλα και αυτοί που φοιτούν στο Δ2 δεν είχαν την ίδια τύχη, αφού η βροχή μάς ανάγκασε να αναβάλλουμε την εκδρομή τους μέχρι να βελτιωθεί ο καιρός.