Συμμετοχή του Σχολείου μας στις εκδηλώσεις για τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή

.jpg

Μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος στις εκδηλώσεις που οργανώθηκαν για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή. Μάλιστα αρκετοί μαθητές μας έλαβαν μέρος στην  διαγωνισμό λογοτεχνικού κειμένου με τίτλο “Η Μικρασιατική καταστροφή και η Λέσβος (1922-2022): 100 χρόνια διωγμένοι απ’ τις όμορφες και αλησμόνητες πατρίδες” που διοργανώθηκε από την  Εταιρία Αιολικών Μελετών σε συνεργασία με την Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Λέσβου υπό την αιγίδα της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού του Δήμου Μυτιλήνης.

Μετά από τη βράβευσή των μαθητών, πολλοί από αυτούς είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν μαζί με τη δασκάλα της ΣΤ΄ Δημοτικού Πέρσας Κεχαγιά και τον Διευθυντή του Σχολείου Κωνσταντίνο Καρατόλιο την έκθεση φωτογραφίας με τίτλο «Μικρασία, αλησμόνητες πατρίδες. Από τη Μεγάλη Ιδέα στην Καταστροφή», που οργάνωσε στη ΦΕΜ ο Σύλλογος Μικρασιατών Σκάλας Λουτρών «το Δελφίνι» και ο Σύλλογος κατοίκων συνοικιών Κουλμπάρας και Κιόσκι Μυτιλήνης «το Κιρκινέτσι». Στην έκθεση είχε την καλοσύνη να μας ξεναγήσει ο πρόεδρος του Συλλόγου “το Κιρκινέτσι», Στρατής Μπαλάσκας.