ΣΠΑΤΙΔΟΓΛΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

1 κ.σούπας ζάχαρη
λίγη κανελα σκόνη

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Χτυπάμε το βούτυρο με τη ζάχαρη.Στη συνέχεα προσθέτουμε τα αυγά και κατόπιν το γάλα και το αλεύρι μαζί με τη βανίλια.Τελευταίο ρίχνουμε το ξύσμα και ανακατεύουμε να πάει παντού.
Βουτυρώνουμε μια φόρμα κουμπωτη 26 εκ. περίπου.
Ρίχνουμε το μίγμα του κέικ.
Καθαρίζουμε τα μηλα και τα κόβουμε στα τέσσερα.Χαράζουμε με το μαχαίρι τη
ν επιφάνεια καθε κομματιου κάνοντας τετραγωνάκια.Περιχύνουμε με το χυμό λεμονιου τα καθαρισμενα μήλα και τα στρώνουμε γύρω γύρω στη ζύμη,βάζοντας κι ενα στο κέντρο.
Πασπαλίζουμε τα κομμάτια με τη ζάχαρη και λίγη κανέλα.
Ψήνουμε στους 180 βαθμούς ώσπου να στεγνώσει.

Image result for μηλα

Μήλο μου κόκκινο…

Για το σερβίρισμα,παρσπαλίζουμε απλά με αχνη και κανέλα,ή σερβίρουμε με σιρόπι ή ακόμη καλύτερα,αραιώνουμε μαρμελάδα βερύκοκκο με γκραν μαρνιε και αλείφουμε τη μηλόπιτα.
Της πάει τέλεια και το παγωτο βανίλια.

Για περισσότερες συνταγές

barilla_recipes

Μανιτάρια

Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2018 4:55 μμ |
recipe_main_akis-petretzikis-manitaria-kokkinista_2

Υπάρχει ένα υλικό που βρίσκεις εύκολα παντού, όλο το χρόνο, είναι προσιτό και έχει την ικανότητα να δίνει πάντα ένα έξτρα ενδιαφέρον στο τραπέζι, καθημερινό ή γιορτινό: τα μανιτάρια.

Περισσότερες πληροφορίες  στο  manitaria

Η τσάντα στο σχολείο

Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2018 4:08 μμ |

Αγαπητοί γονείς,

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας αποφάσισε να εφαρμόσει την πιλοτική δράση “Η τσάντα στο σχολείο”, καθώς όπως αναφέρεται και στην υπουργική εγκύκλιο, η οργάνωση της μελέτης των μαθητών και των μαθητριών, καθώς και ο χρόνος που απαιτείται καθημερινά για την υλοποίηση των κατ΄οίκον εργασιών αποτελούν ζητήματα που συνδέονται άμεσα με τη μάθηση, την ανάπτυξη και τον ελεύθερο χρόνο των παιδιών.

Έχοντας ως μοναδικό τους γνώμονα το συμφέρον των μικρών μαθητών, οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας, έκριναν ότι αξίζει να ανταποκριθούμε στην πρόκληση ενός Σχολείου με εναλλακτικές μορφές μάθησης. Η τσάντα θα μένει στο σχολείο, όχι όμως και η κατακτημένη από το παιδί γνώση.

(Συνεχίστε…)

Καλημέρα κόσμε!