Το σχολείο μας!!!

Από τον πρώτο καιρό που έφτασαν στη Νέα Ορεστιάδα οι πρόσφυγες από το Κάραγατς (1923), χρειάστηκε να στηθεί πρόχειρα ένα σχολείο για τα παιδιά. Κτίρια δεν υπήρχαν και αναγκαστικά τα μαθήματα γίνονταν υπαίθρια. Το 1927 ετοιμάστηκε το πρώτο κτίριο που κατασκευάστηκε για το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας. Το κτίσμα ήταν πέτρινο και οι αίθουσες βρίσκονταν στο ισόγειο και στο 1ο όροφο, ενώ είχε και υπόγειο που χρησιμοποιούνταν σαν αποθήκη για τα ξύλα που έφερναν οι μαθητές για τις σόμπες του σχολείου.

Το σχολείο πέρασε και μία πολύ θλιβερή περίοδο, όταν στα χρόνια της κατοχής και συγκεκριμένα τον Ιούλιο του 1943, που εμφανίστηκε ευλογιά στην Ορεστιάδα, οι Γερμανοί το μετέτρεψαν σε απομονωτήριο για τους αρρώστους. Στο ισόγειο κρατούσαν όσους είχαν προσ-βληθεί από την ευλογιά και στον επάνω όροφο τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, μέχρι να βεβαιωθούν ότι δεν έχουν «κολλήσει». Τους νεκρούς τους έθαβαν στην αυλή του σχολείου μαζί με άφθονο ασβέστη.

Το 1976 το παλαιό πέτρινο κτίριο κατεδαφίστηκε και στη θέση έγινε αυτό που μέχρι σήμερα υπάρχει, στο κέντρο της πόλης.

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας, το πρώτο σχολείο που κατασκευάστηκε στην πόλη, αποτελεί μέχρι σήμερα ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας της Ορεστιάδας, αφού όλες οι γενιές των κατοίκων της πέρασαν από αυτό.

*Με πληροφορίες από το βιβλίο του Τάκη Τσονίδη “Η Ορεστιάδα μας”.

Μελίνα Πρ.  Στ’ 2, Σχολικό Έτος: 2018-2019

Κατηγορίες: Η πόλη μας, Ιστορικά στοιχεία | Γράψτε σχόλιο

Η Συνταγή της Φιλίας

Κατηγορίες: Δραστηριότητες | Γράψτε σχόλιο

Η ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ

Στα πλαίσα του προγράμματος “Ελάτε να παίξουμε παραδοσιακά παιχνίδια”  ως επιμέρους δράση διαβάσαμε παραδοσιακά παραμύθια. Ένα από αυτά ήταν “Η Πούλια και ο Αυγερινός”. Το παραμύθι έγινε ζωγραφιές και οι ζωγραφιές όλες μαζί ένα μικρό εικονογραφημένο βιβλίο.

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας βασιλιάς και μια βασίλισσα και είχανε ένα κοριτσάκι που το λέγανε Πούλια. Η βασίλισσα πέθανε και ο βασιλιάς παντρεύτηκε άλλη γυναίκα που δεν αγαπούσε την Πούλια. Ήθελε να την πουλήσει.

Η μητριά περιποιούνταν την Πούλια για να την μοσχοπουλήσει.

Ο Αυγερινός κατάλαβε το σχέδιο της μητριάς και θέλησε να τη γλιτώσει.

Όταν η βασίλισσα έβγαλε την Πούλια να τη χτενίσει, για να τη πουλήσει, ο Αυγερινός της πείρε τις κορδέλες. Η Πούλια έκανε πως τον κυνηγούσε γύρω-γύρω από το σπίτι.

Όταν η βασίλισσα έβγαλε την Πούλια να τη χτενίσει,  ο Αυγερινός της πήρε τις κορδέλες. Η Πούλια έκανε πως τον κυνηγούσε γύρω-γύρω από το σπίτι.

Κάνοντας πως παίζανε, βγήκανε στο δρόμο.

Όταν ξεμάκρυναν ο Αυγερινός είπε στην Πούλια "Τρέχα Πούλια, όσο μπορείς, να φύγουμε».

Όταν ξεμάκρυναν ο Αυγερινός είπε στην Πούλια “Τρέχα, Πούλια, όσο μπορείς, να φύγουμε».

Η μητριά, όταν κατάλαβε ότι θέλαν να ξεφύγουν, άρχισε να τους κυνηγάει. Ο Αυγερινός πέταξε τις κορδέλες της Πούλιας. Στη στιγημή ολόκληρος κάμπος έγινε πίσω τους.

Η μητριά, όταν κατάλαβε ότι θέλαν να ξεφύγουν, άρχισε να τους κυνηγάει. Ο Αυγερινός πέταξε τις κορδέλες της Πούλιας. Στη στιγμή ολόκληρος κάμπος έγινε πίσω τους.

Όταν κόντευε να του φτάσει, ο  Αυγερινός πέταξε το χτένι και έγινε ένα δάσος απέραντο πίσω τους.

Όταν κόντευε να τους φτάσει, ο Αυγερινός πέταξε το χτένι και έγινε ένα δάσος απέραντο πίσω τους.

Τέλος, ο  Αυγερινός πέταξε το αλάτι, που του ’χε δώσει η γειτόνισσα. Και στη στιγμή λίμνη απέραντη απλώθηκε γύρω από τα παιδιά. Η μητριά ρίχτηκε στα κύματα, μα δεν μπορούσε να περάσει.

Τέλος, ο Αυγερινός πέταξε το αλάτι, που του ’χε δώσει η γειτόνισσα. Και στη στιγμή λίμνη απέραντη απλώθηκε γύρω από τα παιδιά. Η μητριά ρίχτηκε στα κύματα, μα δεν μπορούσε να περάσει.

Ο Αυγερινός, όταν πια γλίτωσαν από την κακιά βασίλισσα, για να ξεδιξάσει, έφαγε ένα πάτημα από αρνάκι κι έγινε αρνάκι. Η Πούλια βρήκε ένα πηγάδι να πιει νερό και μετά ανέβηκε σε ένα κυπαρίσσι.

Πάνω στο κυπαρίσσι την είδε ένα βσιλόπουλο και την αγάπησε. Μα η Πούλια δεν τον ήθελε και δεν κατέβαινε, ώσου την ξεγέλασε μια γριά μάγισσα.

Πάνω στο κυπαρίσσι την είδε ένα βσιλόπουλο και την αγάπησε. Μα η Πούλια δεν τον ήθελε και δεν κατέβαινε, ώσπου την ξεγέλασε μια γριά μάγισσα.

Το βασιλόπουλο μόλις κατέβηκε από το δέντρο την άρπαξε. Η Πούλια ζήτησε να πάρει μαζί και το αρνάκι της

Το βασιλόπουλο μόλις κατέβηκε από το δέντρο την άρπαξε να την πάει στο παλάτι του για να την παντρυτεί. Η Πούλια ζήτησε να πάρει μαζί και το αρνάκι της

Το βασιλόπουλο παντρεύτηκε την Πούλια μα η μάνα του την ζήλευε που ήταν όμορφη. την πέταξη στο πηγάδι.

Το βασιλόπουλο παντρεύτηκε την Πούλια μα η μάνα του την ζήλευε που ήταν όμορφηκαι μια μέρα την πέταξη στο πηγάδι.

Το αρνάκι τριγύριζε γύρω από το πηγάδι και συνέχεια βελάζει βέλαζε. Η βασίλισσα διέταξε να το σφάξουν όπως και έγινε.

Η Πούλια δεν έφαγε από το αρνάκι. Μάζεψε τα κόκαλα και τα έθαψε στο περιβόλι.

Την άλλη αυγή φύτρωσε μια νερατζιά μ’ ένα νεράτζι. Θέλησαν  οι βασιλικοί να το κόψουν, μα κάθε φορά που δοκίμαζαν αυτό ψήλωνε. Όταν πήγε η Πούλια το νεράντζι έπεσε στα χέρια της. "Πιάσου γερά, Πούλια"

Την άλλη αυγή φύτρωσε μια νερατζιά μ’ ένα νεράτζι. Θέλησαν οι βασιλικοί να το κόψουν, μα κάθε φορά που δοκίμαζαν αυτό ψήλωνε. Όταν πήγε η Πούλια το νεράντζι έπεσε στα χέρια της. “Πιάσου γερά, Πούλια”

Και πήγαν στον ουρανό και γίνανε αστέρια λαμπερά, ο Αυγερινός και η Πούλια.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Περιβαλλοντικά Προγράμματα, Πολιτιστικά Προγράμματα | Γράψτε σχόλιο