Υπεύθυνη καθηγήτρια : Παπατζίκη Σταυρούλα

«ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ»

Υπόθεση του έργου: Ο κ. Βαγγέλης και η γυναίκα του παίζουν κουμ-καν με τους φίλους τους την παραμονή του πραξικοπήματος της 21ης Απριλίου 1967. Έξι χρόνια αργότερα ο κ. Βαγγέλης διαπιστώνει με έκπληξη ότι τα παιδιά του συμμετέχουν στην εξέγερση του Πολυτεχνείου)

Πρόσωπα του έργου (7):

(1) κ. Βαγγέλης – (2) κ. Αφροδίτη (σπιτονοικοκύρηδες)
(3) κ. Αντρέας – (4) κ. Μυρτώ (φίλοι τους που παίζουν μαζί κουμ-καν)
(5) κ. Παναγιώτης (γείτονας του κ. Βαγγέλη – είναι κι αυτός στην παρέα του κουμ-καν)
(6) Πέτρος – (7) Έλλη (τα δύο παιδιά του κ. Βαγγέλη, που πηγαίνουν κρυφά στην εξέγερση του Πολυτυεχνείου)

polytehneio

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρικό για την επέτειο του Πολυτεχνείου από τους μαθητές του 6ου Γυμνασίου Σερρών

Καλημέρα κόσμε!