Δεκ 11 2016

Άρθρα του/της ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΑΡΟΥΦΑΛΛΙΑ

“Οι δύο πολιτισμοί”

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Οι δύο πολιτισμοί”

Δεκ 03 2016

Άρθρα του/της ΚΑΛΛΙΑΝΤΑ ΣΩΤΗΡΙΑ

Υπάρχουν και ουράνια τόξα χωρίς χρώματα;

Γνωρίζατε ότι υπάρχει ουράνιο τόξο δίχως χρώματα; Λέγεται fog bow (λευκό τόξο) και είναι ένα φαινόμενο που δεν εμφανίζεται μετά τη βροχή, αλλά όταν έχει ομίχλη!

white-rainbow-melvin-nicholson-scotland-1

Τα χρώματα είναι ασθενή, γιατί τα σταγονίδια του νερού είναι πολύ μικρότερα από αυτά της βροχής. Ευτυχώς ο βρετανός φωτογράφος Melvin Nicholson έβγαλε μια υπέροχη φωτογραφία του φαινομένου στη περιοχή Rannoch Moor, Scotland.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπάρχουν και ουράνια τόξα χωρίς χρώματα;

Πώς κολλάμε μια ίωση;

Πολλοί μπορεί να αναρωτιούνται πώς κολλάμε μια ίωση. Το βίντεο που ακολουθεί μας δείχνει πώς γίνεται η είσοδος του μικροοργανισμού στο σώμα μας, πώς πολλαπλασιάζεται και πώς την αντιμετωπίζει το αμυντικό μας σύστημα.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πώς κολλάμε μια ίωση;

Βαρυτικά κύματα

Τι είναι τα βαρυτικά κύματα; Ακολουθεί ένα βίντεο που εξηγεί με απλό τρόπο τι είναι τα βαρυτικά κύματα που ανακαλύφθηκαν πριν από λίγο καιρό.

Αν δεν καταλαβαίνετε αγγλικά, υπάρχει και η ελληνική απόδοση του βίντεο εδώ.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βαρυτικά κύματα

Άρθρα του/της ΚΑΛΛΙΑΝΤΑ ΣΩΤΗΡΙΑ

Η ζωή στο διαστημικό σταθμό!

Οι αστροναύτες του διεθνούς διαστημικού σταθμού δείχνουν πώς γίνονται διάφορες καθημερινές δραστηριότητες στο διάστημα.

και επειδή δεν το είδαμε όλο, έτσι λούζονται στο διάστημα!!!

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ζωή στο διαστημικό σταθμό!

Κουφονήσια, Κυκλάδες

Κάτω από: Ο τόπος μας

Τα Κουφονήσια αποτελούνται από δύο νησίδες, το Άνω και Κάτω Κουφονήσι, και ανήκουν στο σύμπλεγμα των Μικρών Ανατολικών Κυκλάδων. Χωρίζονται μεταξύ τους από ένα στενό πορθμό πλάτους 200 μ. Γεωγραφικά, τα συναντά κανείς 3 ν.μ. νοτιοανατολικά της Νάξου και δυτικά της Αμοργού. Ανήκουν στην ομώνυμη κοινότητα, η οποία περιλαμβάνει εκτός από τα δύο Κουφονήσια και το νησί Κέρος, καθώς και αρκετές μικρότερες νησίδες γύρω από τα κύρια νησιά. Η Κέρος που είναι αναπόσπαστα συνδεδεμένη με το όνομα τους, είναι ένα μικρό ακατοίκητο νησί, 15,2 τ.χλμ., που όμως φιλοξενεί σημαντικά ευρήματα του κυκλαδικού πολιτισμού.20160130_120002 20160214_113315 20160628_111051 20160409_183811

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κουφονήσια, Κυκλάδες

Νοέ 24 2016

Ταξίδια στο χρόνο!

Όλοι έχουν αναρωτηθεί τι θα άλλαζαν αν μπορούσαν να γυρίσουν πίσω το χρόνο. Γιατί όμως αυτό δεν μπορεί να συμβεί;

Βέβαια, υπάρχουν και αυτοί που είναι σίγουροι ότι θα τα καταφέρουν να κάνουν ένα ταξίδι στο χρόνο!

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ταξίδια στο χρόνο!

Νοέ 21 2016

Η Χάλκη Δωδεκανήσων

Κάτω από: Ο τόπος μας

Χάλκη
Χάλκη - Εμπορειό

Χάλκη – Εμπορειό

Η Χάλκη είναι ελληνικό νησί του νοτιοανατολικού Αιγαίου στο νησιωτικό σύμπλεγμα των Δωδεκανήσων με 478 κατοίκους (απογραφή 2011). Βρίσκεται 5 μίλια δυτικά από το ακρωτήριο Αρμενιστής της Ρόδου, ΝΑ. της Τήλου στο ΒΑ. Καρπάθιο πέλαγος. Η επιφάνεια του νησιού είναι 28 τ. χλμ. με ανάπτυγμα ακτής 34 χιλιομέτρων. Για την προέλευση της ονομασίας του νησιού υπάρχουν δύο εκδοχές: ονομάστηκε έτσι είτε από τα ορυχεία και τα εργαστήρια επεξεργασίας χαλκού που υπήρχαν στο νησί κατά την αρχαιότητα, είτε από τη φοινικική λέξη “κάρκι” ή “κάλχι” που σημαίνει “πορφύρα”, το όστρακο που υπήρχε άφθονο στις ακτές του νησιού τότε και το οποίο εμπορεύονταν οι Φοίνικες, εκδοχή που είναι και η πιθανότερη. Ιστορία της Χάλκης.

Η Χάλκη έχει ανακηρυχθεί “Διεθνές κέντρο ειρήνης και φιλίας νέων” και αυτό έχει ως αποτέλεσμα το νησί να το επισκέπτεται μεγάλος αριθμός νέων. Τα τελευταία χρόνια όμως είναι μεγαλύτερος ο αριθμός από επισκέπτες της τρίτης ηλικίας.Χάλκη

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Χάλκη Δωδεκανήσων

Νοέ 18 2016

Άρθρα του/της ΚΑΛΛΙΑΝΤΑ ΣΩΤΗΡΙΑ

Οι ενεργειακές στάθµες στο άτομο

Αποδιέγερση ατόμου

Ενεργειακές στάθμες

• Ενεργειακές στάθμες ονομάζουμε τις επιτρεπόμενες τιµές ενέργειας
  • Όταν το ηλεκτρόνιο βρίσκεται στην στιβάδα µε τη χαμηλότερη ενέργεια δηλ. για n=1, τότε το άτοµο βρίσκεται στη θεμελιώδη κατάσταση
  • Όλες οι άλλες καταστάσεις ονομάζονται διεγερμένες καταστάσεις (για n=2,3…κτλ)

Εφόσον η ενέργεια του ηλεκτρονίου στο άτοµο του υδρογόνου είναι:

Εn=  E1/n2

οι δυνατές ενεργειακές στάθµες είναι:

1. Για n=1 (θεμελιώδης κατάσταση): Ε1 = −13,6  eV
  2. Για n=2 (2η τροχιά): Ε2 =  -13,6/4 = −3,4 eV
  3. Για n=3 (3η τροχιά): Ε3  =  -13,6/9 = − 1,51 eV
  4. Για n=4 (4η τροχιά): Ε4= -13,6/16 = −0,85 eV
  5. Για n=∞ (εκτός ηλ. πεδίου πυρήνα): Ε  = 0

Διέγερση και αποδιέγερση του ατόμου

Η µετάβαση του ηλεκτρονίου από µια τροχιά χαµηλής ενέργειας σε άλλη υψηλότερης ενέργειας ονοµάζεται διέγερση του ατόµου. Η ενέργεια που απαιτείται ονοµάζεται ενέργεια διέγερσης. Μετά από ελάχιστο χρονικό διάστηµα (10-8 s) ακολουθεί η αποδιέγερση και το άτοµο επιστρέφει στην πρώτη τροχιά (θεµελιώδη κατάσταση) είτε απευθείας, είτε διαδοχικά…

Σε κάθε αποδιέγερση εκπέµπονται φωτόνια µε ενέργειες ίσες µε τις διαφορές αρχικής µείον τελικής ενεργειακής στάθµης:

hf =  Eα – Ετ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι ενεργειακές στάθµες στο άτομο

Νοέ 18 2016

Καλημέρα κόσμε!

1922754_10152252252897148_740479721_nΚαλωσήρθατε στην ιστοσελίδα μου. Καλή περιήγηση!

Μία απάντηση μέχρι τώρα