Επανάληψη στα Μαθηματικά

«Επαναληπτικές Ασκήσεις στα Μαθηματικά»

Όταν λύνω προβλήματα μαθηματικών δε θα πρέπει να ξεχνώ:

• Διαβάζω πολύ προσεκτικά την εκφώνηση του προβλήματος.
  • Κατανοώ ποια είναι τα δεδομένα (τα στοιχεία δηλαδή που μου δίνει το πρόβλημα) και ποια είναι τα ζητούμενα (ό,τι μου ζητάει δηλαδή να βρω).
  • Για να ομαδοποιήσω τα στοιχεία του κάθε προβλήματος μπορώ σε ένα χαρτί να φτιάχνω σχήματα, πινακάκια, σχεδιαγράμματα, τα οποία με βοηθούν να απεικονίσω αυτό που σκέφτομαι.
  • Όταν έχω κατανοήσει τι πρέπει να κάνω ξεκινάω να λύνω το πρόβλημα.
  • Εάν κάπου δυσκολευτώ δε θα πρέπει να αγχωθώ, μέσα από τις διάφορες λύσεις θα φτάσω στη σωστή λύση του προβλήματος.
  • Συνεχίζω με τις ασκήσεις που γνωρίζω καλύτερα, σε όποια με μπερδεύει πολύ θα επιστρέψω όταν νιώσω έτοιμος και έτοιμη!
  • Πιστεύω στον ευατό μου και είμαι απόλυτα ικανός και ικανή, ώστε να τα καταφέρω!
  • Τα μαθηματικά με βοηθούν να σκέφτομαι και έτσι να γίνομαι πιο δυνατός/ή στην καθημερινή μου ζωή!

Λύνω στο τετράδιό μου τα παρακάτω προβλήματα:

Πρόβλημα 1:

Με το κλείσιμο της ημέρας ένα εστιατόριο είχε στο ταμείο του:

• 4 χαρτονομίσματα των 100€
  • 10 χαρτονομίσματα των 20€
  • 13 χαρτονομίσματα των 5€
  • 15 χαρτονομίσματα των 50€
  • 20 χαρτονομίσματα των 10€

Ποιες ήταν οι συνολικές εισπράξεις του εστιατροίου για εκείνη την ημέρα;

Πρόβλημα 2:

Σε ένα ζαχαροπλαστείο μία τούρτα παγωτό κοστίζει 14,75 €. Πόσα χρήματα θα εισπράξει το ζαχαροπλαστείο αν πουλήσει:

α) 10 τούρτες παγωτό;

β) 100 τούρτες παγωτό;

γ) 1.000 τούρτες παγωτό;

Πρόβλημα 3:

Ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής (Η/Υ) και μια τηλεόραση κοστίζουν μαζί 975€. Ο Η/Υ κοστίζει 25€ περισσότερο από την τηλεόραση. Πόσο κοστίζει η κάθε συσκευή ξεχωριστά;

Πρόβλημα 4:

Σ’ ένα βενζινάδικο, το ένα λίτρο αμόλυβδης βενζίνης κοστίζει 1,25 €. Η κυρία Άννα έβαλε βενζίνη στο αυτοκίνητό της και πλήρωσε 45,75€. Πόσα λίτρα βενζίνης έβαλε συνολικά;

Πρόβλημα 5:

Οι μαθητές ενός σχολείου είναι περισσότεροι από 200 και λιγότεροι από 300. Αν χωριστούν σε 5άδες, 9άδες, ή 10άδες, δεν περισσεύει κανένας. Πόσους μαθητές έχει το σχολείο;

Πρόβλημα 6:

Ένας έμπορος υφασμάτων αγόρασε 45 μεγάλα τόπια ύφασμα και πλήρωσε 56.250€. Η τιμή της αγοράς ήταν 25€ το μέτρο.

• Πόσα μέτρα ύφασμα αγόρασε ο έμπορος;
  • Πόσα μέτρα ύφασμα είχε το κάθε τόπι;

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!