Σύνδεσμοι

Διαχείριση

Οι μαθητές του Τ.Ε του 1ου Δημ. Σχ. Καλαμαριάς συμμετέχουν στις Μέρες Δημοκρατίας του Δήμου

16 Μάιος 2018

Μετάβαση στο padlet.com

Το άρθρο των μαθητών μας έτσι όπως θα “ανέβει” στην ιστοσελίδα του σχολείου μας
(http://1dim-kalam.thess.sch.gr/):

22 Μαρτίου 2018
Την Πέμπτη 22 /4 /18 τρεις μαθητές από το 1ο Δημοτικό σχολείο Καλαμαριάς πήραν μέρος στις ημέρες Δημοκρατίας που οργανώνει ο Δήμος Καλαμαριάς .
Το θέμα της συνάντησης ήταν: «πως θα ήθελα να είναι το πάρκο της γειτονιάς μου».

Τις προτάσεις τους παρουσίασαν μαθητές από τις ΣΤ ΄τάξεις του 10ου και του 15ου δημοτικών σχολείων Καλαμαριάς
Ο Δήμαρχος καλαμαριάς παραβρέθηκε και δέχτηκε ερωτήσεις από κάθε μαθητή και μαθήτρια που συμμετείχαν. Επίσης παρόντες ήταν οι 2 Αντιδήμαρχοι Καλαμαριάς, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου και η Δ/ντρια Υπηρεσιών πρασίνου του Δήμου. Όλοι χαιρέτησαν την εκδήλωση και συνεχάρηκαν τους μαθητές για τη συμμετοχή τους. Οι μαθητές πριν τις παρουσιάσεις τους είχαν την ευκαιρία να ακούσουν λίγα λόγια για την ιστορία του Δήμου και για τον τρόπο που λειτουργούν τα Δημοτικά Συμβούλια και παίρνονται οι αποφάσεις. Στις παρουσιάσεις των μαθητών που ετοίμασαν με εξαιρετική φροντίδα ακούστηκαν προτάσεις για: βοτανικό κήπο, παιδικές χαρές, πάρκο για ΑΜΕΑ, φωτισμό πάρκου με λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας, πάρκα κυκλοφοριακής αγωγής με ηλεκτρικά αυτοκίνητα, χώρους πικ νικ, έργα τέχνης μέσα στα πάρκα, χώρους παρακολούθησης ταινιών και υπαίθρια δανειστική βιβλιοθήκη, χώρους για κατοικίδια κ.α. Η συνάντηση είχε πολύ ενδιαφέρον, πήραμε πολλές ιδέες και γνωρίσαμε άλλους συνομήλικους. Επίσης απολαύσαμε τη δουλειά άλλων μαθητών και μάθαμε πολλά για το Δήμο μας.