10 σχόλια στο “XHMEIA B ΛΥΚΕΙΟΥ(ΜΑΘ 6)

1. 1) )To 1o μέλος των αλκενίων έχει 2C και είναι το αιθ-έν-ιο: C2H4 δηλαδή CH2=CH2.
    Έχει το C που έχει αποκάτω το νούμερο 1 έχει διπλό δεσμό με τον άνθρακα που έχει αποκάτω το νούμερο 2 και 2 απλούς δεσμούς.

2) Στα αλκένια γίνεται αρίθμηση της ένωσης όπως λέμε, δηλαδή οι 2 άνθρακες που συνδέονται με το διπλό δεσμό καθορίζουν την σειρά των ανθράκων C και την ονομασία της ένωσης. Μάλιστα η αρίθμηση ξεκινά από το άκρο που θα δώσει το μικρότερο αριθμό για τον άνθρακα του δεσμού με τα περισσότερα.

3) 1η περίπτωση:
    CH5 – CH – CH- = CH10 ή CH10 = CH- CH10 – CH5
    2η περίπτωση:
    CH5 – CH = CH – CH5

1. Γεια σου Καλλιόπη!
      Μπράβο πολλή καλή η προσπάθεια σου. Στην 1η ερώτηση το 1ο μέλος των αλκενίων δεν θα μπορούσε να έχει 1 C γιατί πρέπει να βάλουμε το διπλό δεσμό, στην 2η άσκηση σωστά τα λες όπως και να κάνουμε την αρίθμηση βγαίνει η ίδια ένωση στην 3η άσκηση σωστές είναι οι ενώσεις απλά θέλεις έναν C παραπάνω γιατί σας λέω C5 έχουμε πεντάνια , στο CH3 όχι παραπάνω από 3Η.
      Να είσαι καλά και να προσέχεις!

2. 1) Το μελος των αλκενιων εχει 2C ειναι το αιθενιο CH=CH
    Εχει το C που εχει αποκατω το νουμερο 1 εχει διπλο δεσμο με τον ανθρακα που εχει αποκατω το νουμερο 2 και 2 απλους δεσμους
    2) Στα αλκενια γινεται αριθμηση της ενωσης οπως λεμε δλδ οι 2 ανθρακες που συνδεονται με το διπλο δεσμο καθοριζουν την σειρα των ανθρακων C και την ονομασια
    της ενωσης.Μαλιστα η αριθμηση ξεκινα απο το ακρο που θα δωσει το μικροτερο αριθμο για τον ανθρακα του δεσμου με τα περισσοτερα.

1. Γεια σου Αλέξη!
      Μπράβο για την πολλή καλή σου προσπάθεια, στην 1η άσκηση είναι σωστή η απάντηση σου γιατί ο διπλός δεσμός θέλει 2 C, στα Η θέλει 2 δίπλα τους,στην 2η άσκηση ο΄πως και να αριθμήσω πάλι η ίδια ένωση θα βγει, σωστά τα λες.

3. 3) 1η περιπτωση
    CH5-CH-CH-=CH10 η CH 10
    2η περιπτωση
    CH 5 -CH=CH-CH5.

1. Στην 3η άσκηση έχω 5C, είναι όπως τα έχεις γράψει απλά θέλει ένα επιπλέον CH3 και όχι CH5 να προσθέσεις στα άκρα μακριά από το δεσμό.
      Να είσαι καλά και να προσέχεις!

4. Κυρία Λέτζου να τα κάνουμε στο σχολείο γιατί δεν τα έχω καταλάβει θέλω να μας τα πείτε από κοντά! Από το Σπίτι τί να καταλάβεις! Νομίζω δεν τα κάναμε στο σχολείο αυτά!

1. Nαι Καλλιόπη είναι καινούρια αυτά και το προηγούμενο μάθημα. Μην αγχώνεσαι θα τα κάνουμε επανάληψη, αλλά εσύ τα πήγες πολύ καλά!

5. Το μελος των αλκενιων εχει 2C ειναι το αιθενιο CH=CH

6. Κυρία Λέτζου είσασταν πολύ καλή καθηγήτρια σας συμπάθησα και καλό μάθημα Χημείας κάνατε. Θα σας Θυμόμαστε! Τον Σεπτέμβριο δεν ξέρω αν είστε! Αλλά περάσαμε ωραία μαζί σας! Αντίο! Καλό Καλοκαίρι! Να περάσετε ωραία όπου και να πάτε! Καλές Διακοπές!

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.