Η αδελφοποίηση του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου και του Heinrich Schliemann Gymnasium της πόλης Fȕrth Γερμανίας

Πραγματοποιήθηκε και φέτος το ταξίδι αντιπροσωπείας του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου στην πόλη Fȕrth της Γερμανίας. Το ταξίδι έγινε στο πλαίσιο της αδελφοποίησης του σχολείου μας με το γερμανικό σχολείο η οποία κλείνει φέτος 20 χρόνια και διήρκεσε από 1η Δεκεμβρίου 2016 έως 7 Δεκεμβρίου 2016. Η αντιπροσωπεία περιελάμβανε 13 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης του σχολείου και τις συνοδούς εκπαιδευτικούς κα Δαμάλα Αναστασία και κα Σμυρνή Σοφία. Στην πόλη Fȕrth έγινε θερμή υποδοχή από το διευθυντή του σχολείου, από τον αντιδήμαρχο του δήμου της Fȕrth, από την εταιρεία Kurz ενώ παρακολουθήσαμε μαθήματα στο γερμανικό σχολείο, επισκεφθήκαμε τη Νυρεμβέργη, επισκεφθήκαμε τις εντυπωσιακές χριστουγεννιάτικες αγορές της Fȕrth και της Νυρεμβέργης και γνωρίσαμε ανθρώπους και συνήθειες ενός άλλου λαού. Τα παιδιά φιλοξενήθηκαν από τις οικογένειες των γερμανών συμμαθητών τους που διδάσκονται Αρχαία Ελληνικά στο σχολείο τους. Η ανταπόδοση της φιλοξενίας θα γίνει στις αρχές Απριλίου του 2017. Οι φιλέλληνες Γερμανοί που διαμένουν στη Fȕrth και στη Νυρεμβέργη και τα μέλη του Συλλόγου φίλων του Ξυλοκάστρου μας περιέβαλαν με την αγάπη τους και τη ζεστή φιλοξενία τους. Σε αυτό το σημείο θέλουμε να σημειώσουμε ότι την αδελφοποίηση των σχολείων ακολούθησε η αδελφοποίηση των πόλεων Fȕrth και Ξυλοκάστρου.

Κατηγορία: Γενικά στο 9 Δεκεμβρίου, 2016 στις 9:52 μμ Σχόλια (0)
Ετικέτες:, ,