ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΕΙΦΟΡΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Ένα πρόγραμμα το οποίο καταδεικνύει απόλυτα την καινοτόμα παρέμβαση σε ένα σχολείο είναι το Αειφόρο σχολείο. Το Δεύτερο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου κατά τη σχολική χρονιά 2010-11 εντάχθηκε στο διαγωνισμό και απέσπασε το Πρώτο Πανελλήνιο βραβείο. Η συνολική παρουσία και δράση του σχολείου του έδωσε το χαρακτήρα του Αειφόρου σχολείου!

Στην παρουσίαση που ακολουθεί αναπτύσσεται το σκεπτικό της διοίκησης για να επιτύχει μια αλλαγή στην κουλτούρα του οργανισμού και στην αποδοχή και προώθηση της καινοτομίας. Το αποτέλεσμα υπογράφουν η διευθύντρια κ. Σοφία Σμυρνή, η υποδιευθύντρια κ. Μόρφω Ανδρικοπούλου, η υπεύθυνη του Γραφείου Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού κ Μαρία Παπαδοπούλου και ολόκληρος ο Σύλλογος των διδασκόντων.

aeiforo_parousiasi

Κατηγορία: Καινοτομίες στην Εκπαίδευση στο 2 Φεβρουαρίου, 2012 στις 8:41 μμ Σχόλια (0)