Καλωσόρισμα!

Καλωσορίσατε στο ολοκαίνουριο ιστολόγιό μας! Ελπίζουμε να έχουμε μια ισχυρή αλληλεπίδραση και επικοινωνία μέσα από αυτό με διαμοιρασμό γνώσης, ανακοινώσεις, σχόλια, παράξενα και άλλα πολλά, πάντα στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής μας οντότητας!DSCN1326

Καλημέρα κόσμε!

Κι επειδή είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και εξακολουθούμε να παραμένουμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ, αλλά και εκπαιδεύουμε Ανθρωπους ας δώσουμε προσοχή στην παρακάτω δράση….

Διασχολική Δράση Εθελοντισμού και Αλληλεγγύης για Συλλογή Τροφίμων στα Σχολεία της  Περιφέρειας Ηπείρου

Στο πνεύμα των Χριστουγέννων, η αιρετή Περιφέρεια Ηπείρου διά του αρμόδιου Αντιπεριφερειάρχη σε θέματα Παιδείας – Εθελοντισμού και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ηπείρου, σε συνεργασία με το Παράρτημα Ηπείρου του Πανελλήνιου Φιλανθρωπικού Σωματείου «Άρτος-Δράση”, διοργανώνουν διασχολική δράση αλληλεγγύης και εθελοντισμού.

Ο Εθελοντισμός αποτελεί στάση ζωής και υπαγορεύεται από τις ανάγκες των συνανθρώπων μας, τις οποίες οι ίδιοι αδυνατούν να καλύψουν. Είναι  ανιδιοτελής προσφορά με επίγνωση και αγάπη.

Ο στόχος της εκπαίδευσης για καλλιέργεια στάσεων αλληλεγγύης και συμμετοχής, είναι δυνατόν να επιτευχθεί με τη συνεργασία μαθητών και μαθητριών, στο πλαίσιο έργων κοινωνικής προσφοράς.

Καλούνται λοιπόν όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας της Περιφέρειας Ηπείρου, (περισσότερα…)