Βεβαίωση υποστηρικτή της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

GLOBAL SCHOOL PLAY DAY

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024

Κατά την Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Παιχνιδιού, οι συμμετέχοντες ενθαρρύνονται να δίνουν στους μαθητές άφθονο χρόνο για δωρεάν παιχνίδι χωρίς τη χρήση οθονών, δομημένων παιχνιδιών ή σκηνοθεσίας ενηλίκων. Η ιδέα είναι να αφήσουμε τα παιδιά να εξερευνήσουν τη δημιουργικότητά τους, τις δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων και τις κοινωνικές τους αλληλεπιδράσεις σε ένα αδόμητο και αυθόρμητο περιβάλλον.

Global School Play Day 2024

Πιστοποιητικό Υιοθεσίας Πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής 2023-2024

Προς ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ & ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΒΕΥΗΣ

Παρακαλούμε να κοινοποιηθεί

• σε όλους τους εκπαιδευτικούς,
  • στο μαθητικό συμβούλιο εφόσον υπάρχει και
  • στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη στήριξή σας στο πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής κατά το σχολικό έτος 2023-2024. Με τη δωρεά σας συμμετέχετε και εσείς ώστε να εκπληρωθούν ευχές παιδιών που πάσχουν από σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες.

Το πρόγραμμα Αστέρι της ευχής εδώ και 25 χρόνια αποτελεί ένα από τα βασικά προγράμματα εξεύρεσης πόρων του οργανισμού μας, ώστε να μπορούν να υλοποιηθούν ευχές παιδιών, που έχουν στερηθεί την παιδική ανεμελιά.

Σας ευχόμαστε υγεία και καλή δύναμη στο έργο σας!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

Παραμύθι: “Ο Αχμέτ και το τάμπλετ”

Παραμύθι: “Ο Αχμέτ και το τάμπλετ”.

Η αφήγηση έγινε από ένα μαθητή του Νηπιαγωγείου Βεύης.

Το παραμύθι μας το έστειλαν οι Τούρκοι φίλοι μας.

Έπαινος για τη συμμετοχή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Βεύη

Αποτελέσματα Διαγωνισμού “Ευγένεια στο Διαδίκτυο” SID 2024

Προς: Σοφία Μουρατίδου

Αξιότιμη Κυρία / Αξιότιμε Κύριε,

το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά εσάς και τους μαθητές σας για τη συμμετοχή σας στον διαγωνισμό «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο» που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτωνμε αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024.

O σκοπός του διαγωνισμού ήταν πρωτίστως εκπαιδευτικός.

Οι στόχοι του διαγωνισμού για τους μαθητές και τις μαθήτριες ήταν:

• Να μάθουν και να υιοθετήσουν ορθές συμπεριφορές διαδικτυακής χρήσης.
  • Να πληροφορηθούν για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στον ψηφιακό κόσμο.
  • Να ενισχυθεί η πολυπολιτισμικότητα  και η αποδοχή του διαφορετικού.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα  και ενσυναίσθηση στο διαδίκτυο.
  • Να αναπτύξουν στρατηγικές απόκρισης στη διαδικτυακή βία, συμπεριλαμβανομένης της
    αναφοράς της (report).
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας, υπευθυνότητα και κοινωνικές δεξιότητες.

Για εμάς στο Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου βγήκαν όλοι νικητές! Όλοι οι μαθητές αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια τους!

Οι νικητήριες ομάδες από όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες έχουν αναρτηθεί εδώ:

Σας ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξή σας στις δράσεις μας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια στο έργο σας.

Με εκτίμηση,

Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου

Διαγωνισμός για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Το Νηπιαγωγείο Βεύης συμμετέχει στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό, που προκηρύσσει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας, με θέμα «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο», με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 340 ομάδες  με 322 έργα.