Εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών για τα ζώα και τα δικαιώματα τους

0

Συγγραφέας: sofikant | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Αφιερώματα, εκδηλώσεις | , στις 05-10-2014

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των Ζώων, αλλά και κυρίως του γεγονότος της ταχύτητας και της σφοδρότητας των κρουσμάτων κακοποίησης των Ζώων, το 3ο Γυμνάσιο Βόλου ανέλαβε εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών για τα ζώα και τα δικαιώματα τους. Είναι η πρώτη φορά που ένα σχολείο παίρνει μια τέτοια πρωτοβουλία και ανοίγει την πόρτα για παρόμοιες δράσεις. Την πρωτοβουλία και το συντονισμό των δράσεων είχε η φιλόλογος Σοφία Κανταράκη σε συνεργασία με την καθηγήτρια οικιακής οικονομίας Παναγιώτα Κούτσικου. Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου την Παρασκευή 3/10/2014 σε μια αγαστή συνεργασία με τον σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, αλλά και με την σύμπραξη του Φιλοζωικού Σωματείου Βόλου. Μάλιστα, μέλη του Σωματείου μίλησαν στους μαθητές προβάλοντας ταυτόχρονα βίντεο με τα δικαιώματα των ζώων.
Ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε να ενημερώνουμε και να ευαισθητοποιούμε τους μαθητές ενάντια στην κακοποίηση των ζώων που έχει λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις κυρίως από νεαρά άτομα. Η ανθρωπότητα έχει από καιρό αναγνωρίσει ότι τα ζώα δεν είναι αντικείμενα ή τα μέσα των επιθυμιών και εξασφάλισης των αναγκών μας και το γεγονός ότι βιώνουν ευχαρίστηση και πόνο, ευτυχία και δυστυχία, μας υποχρεώνει να αποδεχθούμε την εφαρμογή ηθικών φραγμών στη μεταχείριση και αντιμετώπισή τους, όπως ακριβώς κάνουμε και με τους ανθρώπους.