Εισαγωγή 1.

Παρουσίαση του Project – Σύντομη περιγραφή του συνεδρίου και της γενικής ιδέας πίσω από αυτό. – Αναφορά στον κύριο στόχο: η δημιουργία βίντεο με βάση συνεντεύξεις με εξέχουσες προσωπικότητες του τόπου σας.

Μέρος 1: Επιλογή Θέματος και Προετοιμασία

2. Επιλογή Θέματος – Πώς επιλέξατε το θέμα για το συνέδριο: “Εξέχουσες μορφές του τόπου”. – Περιγραφή των προσωπικοτήτων που επιλέχθηκαν (π.χ. κύριος Ανδριόπουλος, κύριος Γιάννης Λάτσης).

3. Προετοιμασία Ερωτήσεων – Πώς οργανώσατε τις ερωτήσεις για τις συνεντεύξεις. – Συμβουλές για την δημιουργία αποτελεσματικών ερωτήσεων.

Μέρος 2:

Συνεντεύξεις 4. Οργάνωση της Συνέντευξης – Προετοιμασία του χώρου και του εξοπλισμού για τη συνέντευξη. – Τεχνικές λεπτομέρειες: Κάμερες, μικρόφωνα, φωτισμός. 5. Διεξαγωγή της Συνέντευξης – Συμβουλές για τους μαθητές σχετικά με τη λήψη συνεντεύξεων. – Διατήρηση της επαγγελματικότητας και φυσικότητας κατά τη διάρκεια της συνέντευξης.

Μέρος 3: Επεξεργασία και Δημιουργία Βίντεο

6. Μεταφορά και Οργάνωση Υλικού – Πώς να οργανώσετε τα αρχεία βίντεο και ήχου μετά τη συνέντευξη. – Χρήση λογισμικού για την επεξεργασία βίντεο (π.χ. Adobe Premiere, Final Cut Pro, ή δωρεάν εργαλεία όπως το DaVinci Resolve).

7. Επεξεργασία Βίντεο – Βασικές αρχές επεξεργασίας βίντεο: κοπή, ένθεση, προσθήκη γραφικών και μουσικής. – Συμβουλές για την αφήγηση και τη ροή του βίντεο.

8. Τελικές Ρυθμίσεις και Δημοσίευση – Ολοκλήρωση της επεξεργασίας και εξαγωγή του τελικού βίντεο. – Πλατφόρμες δημοσίευσης: YouTube, Vimeo, και κοινωνικά δίκτυα. – Συμβουλές για την προώθηση του βίντεο.

Μέρος 4: Καθοδήγηση Άλλων

9. Οδηγίες για Εκπαιδευτικούς και Μαθητές

Πώς οι εκπαιδευτικοί μπορούν να καθοδηγήσουν τους μαθητές τους σε παρόμοια projects. – Παραδείγματα καλών πρακτικών και κοινά προβλήματα με λύσεις.

Συμπεράσματα 10. Απολογισμός του Project – Τι μάθατε