smesigkou's blog
24 Αυγ 2019

ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΡΙΚΩΝΗ [ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ: Το Διδαγμένο Κείμενο ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ Α΄. ΛΥΚΕΙΟΥ]

Συντάκτης: ΜΕΣΙΓΚΟΥ ΣΟΦΙΑ | Κάτω από: ΑΡΧΕΙO: ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΩΡΓΟΥ Ι. ΚΡΙΚΩΝΗ

** [ Αρχειακό υλικό από τις σημειώσεις του φιλολόγου Γεωργίου Ι. Κρικώνη. Τα αρχεία παρατίθενται με τη μορφή γραφής και εκτύπωσης εκείνων των χρόνων για τους μαθητές των Λυκείων: Αταλάντης Φθιώτιδος, Αγίας Βαρβάρας Αιγάλεω, 52ου Λυκείου Κολωνού Αθηνών, 20ου Λυκείου Αθηνών και 54ου Λυκείου Αθηνών στα οποία διδάχθηκαν. ]

Α.- ΘΕΜΑΤΑ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

** Το αρχειακό υλικό αναφέρεται σε θεματολογία Ανακεφαλαιωτικών Εξετάσεων Τετραμήνων και Προαγωγικών Εξετάσεων των Σχολικών Ετών 2001-2002, 2002-2003 και 2003-2004 στο 54ο Γενικό Λύκειο Αθηνών. Η σημερινή αξιολόγηση μέσω εξετάσεων είναι πολύ διαφορετική. Η παράθεση του άρθρου εξυπηρετεί την ιστορική καταγραφή αυτού του τρόπου εξέτασης και αξιολόγησης των μαθητών.

** ΘΕΜΑΤΑ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Β.-ΓΡΑΠΤΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ

** Η Αξιολόγηση των μαθητών της Α΄Λυκείου στο 20ο Γενικό Λύκειο Αθηνών μέσα από επαναλαμβανόμενες Ασκήσεις Μεταφράσεων, Γραμματικής και Συντακτικού. Το υλικό αναφέρεται στο σχολικό έτος 1986-1987.

** ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΣΚΗΣΕΩΝ