Το έτος 2016 της Google

Screenshot_42

Όταν δουλεύεις με κέφι και σε διασκεδαστικά περιβάλλοντα, μόνο ευχάριστες δημιουργίες εμπνέεται ο εγκέφαλος. Όποιος έχει δει τα γραφεία της Google ξέρει για τι ακριβώς μιλάμε. Πριν από μια εικοσαετία ή και λιγότερο ένας γνωστός μου είχε στείλει φωτογραφίες τους. Νομίζεις ότι  βρίσκεσαι σε παιδική χαρά. Από τότε δεν ξανασχολήθηκα με την αισθητική του χώρου μα θυμάμαι ξεκάθαρα την πολυχρωμία και τη ζωντάνια που τα διέκρινε. Δεν απορώ λοιπόν που κάθε τόσο οι υπάλληλοι της εταιρείας καταφέρνουν να μας εκπλήσσουν ευχάριστα έως και κατά τρόπο απολαυστικό.  Συμπέρασμα; Ίσως τα σχολεία να έπρεπε να χτίζονται και με τέτοια προοπτική, την προοπτική του ελκυστικού και όχι του απλά λειτουργικού και χρηστικού. Ίσως τότε και τα παιδιά σέβονταν τους χώρους αβίαστα χωρίς την επιβολή κυρώσεων σαν δαμόκλειο σπάθη πάνω από τα κεφάλια τους και ίσως το διδακτικό έργο γινόταν πιο αποτελεσματικό.

Καλή χρονιά σου εύχομαι αγαπητέ αναγνώστη! Με έμπνευση και αποτελεσματικό έργο!

Σοφία