Creativity in action

Today in class we invited Evangelos Vlachakis, Director of photography-Lighting cameraman at KINOglaz-pro.

21

The children had the opportunity  to make their own production with their hand painted film. Mr Vlachakis talked to them about the film “A Colour Box” in  1935. Lye’s first “direct” (camera-less) animation combined popular Cuban dance music with hand-painted abstract designs.

The students had the opportunity to talk about abstract art, painting, motion capture and its visualization, physics and electricity, and to create their own collaborative frame by frame film …

3Time flew quickly. The children worked happily without  thinking about the break they “missed” and the classroom was full of smiles of satisfaction, creativity, cooperation and joy!        What a day!!!

4

65

Κατηγορίες: Art. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Ένα σχόλιο στο Creativity in action

1. Ο/Η Kidoglaz λέει:

«Η αισθητηριακή εμπειρία της χειροποίητης δημιουργίας στην κινηματογραφική τέχνη, έχει την τιμητική της σε αυτό το πρωτότυπο εργαστήριο κινούμενης εικόνας, όπου τα παιδιά απολαμβάνουν την εικαστική παρέμβαση πάνω στην επιφάνεια ενός ρολού φιλμ και ανακαλύπτουν τα μυστικά της κινηματογραφικής τέχνης»
    Εδώ το εργαστήριό μας συναντά την κριτική παιδαγωγική του Freinet, σύμφωνα με τα λόγια του δάσκαλου Χαράλαμπου Μπαλτά: » Ο κόσμος των αισθήσεων και της αφής είναι αντισταθμιστικός στην κυρίαρχη εικόνα και παράγει χειροποίητες ιδέες. Ιδέες που δοκιμάζοντάς τις μπορούμε να τις οικειοποιηθούμε για να μιλήσουμε για ένα σχολείο της κοινότητας»