Ενότητα 2η  «ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ»

Τρίτη, 17 Νοεμβρίου 2020 3:08 μμ |

Ενότητα 2η  «ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ»

Η αξία της οικογένειας
1)   Προσφορά τροφής, ασφάλειας, αγάπης, στοργής, , γαλήνης, ηρεμίας απαραίτητων στοιχείων για την ισορροπημένη ανάπτυξη του ατόμου και την κοινωνική του εξέλιξη.
2)   Συμβολή στη διαδικασία κοινωνικοποίησης μέσω της καλλιέργειας κοινωνικών αρετών, όπως ενδυνάμωση συλλογικότητας και συνεργασίας, ανάληψη ευθυνών, τήρηση κανόνων, ενεργοποίηση και αγωνιστική δράση.
3)     Χώρος μάθησης, πνευματικής αναζήτησης, προβληματισμού, ανταλλαγής απόψεων, διαλόγου και διεύρυνσης των νοητικών οριζόντων.
4)  Φορέας ηθικής διάπλασης με τη μετάδοση ηθικών αξιών, όπως η εντιμότητα, η αξιοπρέπεια, η ελευθερία, η δικαιοσύνη , η αλήθεια.
5)   Παράγοντας εμπέδωσης των δημοκρατικών αρχών, όταν οι αποφάσεις λαμβάνονται συλλογικά, επικρατεί ο διάλογος και η ισοτιμία.
6)    Συντήρηση και διαιώνιση ηθών, εθίμων, παραδόσεων, ενίσχυση φιλοπατρίας και εθνικού φρονήματος.
7)   Ανάδειξη κλίσεων  και δεξιοτήτων των παιδιών, επαγγελματικός προσανατολισμός.
8)     Επαφή με την τέχνη και τον αθλητισμό, παροχή ερεθισμάτων για ενασχόληση με δημιουργικές μορφές ψυχαγωγίας.
9)    Διαμόρφωση οικολογικής συνείδησης, μέσω της λειτουργίας των γονέων ως προτύπων και της ανάδειξης της αξίας της φύσης.

Τι άλλαξε στην οικογένεια από την εργασία της μητέρας:

• Πλέον εργάζονται και οι δύο γονείς. Η μητέρα λείπει πολλές ώρες απ’ το σπίτι.
  • Τις ώρες που απουσιάζει η μητέρα στη δουλειά , τα παιδιά τα αναλαμβάνει κάποια νταντά, γιαγιά ή πηγαίνουν σε βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς.
  • Οι ευθύνες πλέον μοιράζονται, όλα τα μέλη της οικογένειας συμμετέχουν στις δουλειές του σπιτιού, ο σύζυγος αναλαμβάνει πολλές από τις οικιακές εργασίες που παραδοσιακά θεωρούνται γυναικεία υπόθεση.
  • Η μητέρα συνεισφέρει οικονομικά στο σπίτι. Αποποιείται παραδοσιακές συνήθειες και ρόλους π. χ κέντημα , πλέξιμο, υφαντά, περίτεχνες συνταγές και ασχολείται μόνο με τα απολύτως απαραίτητα στο σπίτι.
  • Η μητέρα πλέον έχει λόγο στη διαχείριση και στις αποφάσεις του οίκου, δεν αποφασίζει μόνο ο σύζυγος.
  • Υπάρχει λίγος ελεύθερος χρόνος για να ασχοληθεί με τα παιδιά της.
  1. Αρνητικές συνέπειες από την εργασία της μητέρας:
  • Τα παιδιά μένουν πολλές ώρες μόνα τους χωρίς τους γονείς.
  • Ελλιπής διαπαιδαγώγηση των παιδιών που πολλές φορές δημιουργεί συναισθηματικά προβλήματα και αδιέξοδα.
  • Τα παιδιά νιώθουν πολλές φορές έντονη παραμέληση και πικρία και ότι δεν βρίσκουν συμπαράσταση στα προβλήματα τους.
  • Οι γονείς αδυνατούν να παρακολουθήσουν την εξέλιξη και τις συνήθειες των παιδιών τους, τις παρέες τους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να παρέμβουν έγκαιρα σε περιπτώσεις παραβατικής συμπεριφοράς.
  • Δεν υπάρχει η γυναικεία παρουσία στο σπίτι που καθορίζει με την αγάπη της και τη στοργή της το συναισθηματικό κλίμα του σπιτιού.
  • Ψυχρό και άτονο το κλίμα στο σπίτι λόγω απουσίας της μητέρας.
  • Συγκρούσεις κι εντάσεις λόγω πιεστικού τρόπου ζωής και απαιτητικών εργασιών. Η μητέρα βιώνει την ένταση της καθημερινότητας και το άγχος του βιοπορισμού και το μεταφέρει εντός σπιτιού. Εντάσεις και ανάμεσα στους συζύγους λόγω σύγχυσης των ρόλων.
  • Έλλειψη ελεύθερου χρόνου, οι υποχρεώσεις πνίγουν τους γονείς, με συνέπεια οι γονείς να μην έχουν διάθεση να ασχοληθούν με τα παιδιά τους.
  • Δεν συγκεντρώνεται η οικογένεια γύρω απ’ το οικογενειακό τραπέζι, αποξένωση , μοναξιά , συναισθηματικά κενά.
  1. Θετικές συνέπειες από την εργασία της μητέρας:
  • Η μητέρα ενισχύει οικονομικά την οικογένεια, άνοδος του βιοτικού επιπέδου της οικογένειας- κάλυψη των υλικών αναγκών αλλά και δυνατότητα για επιπλέον δραστηριότητες , ταξίδια, αγορές , χόμπι λόγω της αυξημένης αγοραστικής δύναμης της οικογένειας.
  • Η μητέρα αισθάνεται δραστήρια και ισορροπημένη μέσα απ’ την εργασία της έτσι έχει περισσότερα ψυχικά αποθέματα και γυρίζει στο σπίτι πιο χαρούμενη.
  • Τα παιδιά βλέπουν μια δραστήρια και δυναμική μητέρα που τη θεωρούν  πρότυπο.