Μάρτιος 2024

ΦΥΣΙΚΗ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ

Σώμα Σ1 μάζας m1 είναι δεμένο στο άκρο οριζόντιου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k=400N/m, το άλλο άκρο του οποίου είναι ακλόνητα στερεωμένο σε κατακόρυφο τοίχωμα. Δεύτερο σώμα Σ2 μάζας m2=2kg είναι τοποθετημένο πάνω στο Σ1 χωρίς να είναι προσκολλημένο σ’αυτό.

Το σύστημα των δύο σωμάτων ισορροπεί σε λείο οριζόντιο επίπεδο με το ελατήριο στο φυσικό του μήκος . Την στιγμή t=0s εκτρέπουμε το σύστημα από τη θέση ισορροπίας του και το αφήνουμε να κινείται ελεύθερο εκτελώντας απλή αρμονική ταλάντωση. Κατά τη διάρκεια της ταλάντωση του συστήματος το Σ2 δεν ολισθαίνει επάνω στο Σ1. Η συχνότητα με την οποία ταλαντώνεται το σύστημα των δύο σωμάτων είναι 10/3π Ηz. Ο συντελεστής οριακής τριβής μεταξύ των επιφανειών των δύο σωμάτων είναι μ=0,5.

α. Να υπολογίσετε τη μάζα του Σ1

β. Να σχεδιάσετε και να υπολογίσετε τη στατική τριβή που δέχεται το σώμα Σ2 στη θέση x1=9cm.

γ. Να υπολογίσετε το μέγιστο πλάτος της ταλάντωσης του συστήματος ώστε το σώμα Σ2 να μην ολισθήσει ως προς το σώμα Σ1

θεωρείστε θετική φορά τη φορά της αρχικής εκτροπής

ΦΥΣΙΚΗ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΑΡΧΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΟΡΜΗΣ

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΟΡΜΗΣ

1. Βλήμα που κινείται οριζόντια μπαίνει σε κατακόρυφο κορμό δέντρου τη χρονική στιγμή 0 με ταχύτητα 4m/s και βγαίνει οριζόντια με ταχύτητα 1m/s σε χρόνο 0,1s. Να βρείτε:

Α. τη μεταβολή της ορμής του βλήματος,

Β. το ρυθμό μεταβολής της ορμής του βλήματος. Με τι ισούται αυτός;

2. Ένα βαγόνι μάζας 1500kg κινείται πάνω σε σιδηροτροχιές με ταχύτητα 2m/s, ώσπου πέφτει πάνω σε εμπόδιο στο τέλος της γραμμής. Να υπολογιστεί η μέση δύναμη που ασκήθηκε στο βαγόνι από το εμπόδιο αν μετά από 1s,

Α. το βαγόνι σταματά

Β. το βαγόνι κινείται αντίθετα με ταχύτητα 1m/s.

ΦΥΣΙΚΗ Α ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΗ ΚΙΝΗΣΗ 1.1

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΗ ΚΙΝΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1.1 ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

1.Ένα σώμα την χρονική στιγμή t0=0s βρίσκεται στην θέση x0=14m και μετακινείτε κατά 16m σε χρόνο 4s κινούμενο με σταθερή ταχύτητα. Να υπολογίσετε

(α) την ταχύτητα του και να γράψετε την εξίσωση κίνησης του σώματος

(β) την θέση του κατά τις χρονικές στιγμές 2s, 4s

(γ) την μέση ταχύτητα του κινητού

2. Ένα λεωφορείο κινείται με ταχύτητα υ0=24m/s. Όταν ο οδηγός πατάει φρένο, το λεωφορείο αποκτά σταθερή επιτάχυνση μέτρου α=3m/s2. Μετά από πόσο χρόνο η ταχύτητα του θα μειωθεί στο μισό; Πόση θα είναι η μετατόπιση του μέχρι τότε;

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ

ΤΙΤΛΟΣ

Το πρώτο μου άρθρο

Χριστούγεννα 2020 Καλημέρα προσπαθώ να γράψω το πρώτο μου άρθρο στο νέο μου ιστολόγιο