ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Ονομάζομαι Στέλλα-Αικατερίνη Κουλούρη και είμαι εκπαιδευτικός της Αγγλικής Γλώσσας ΠΕ06.  Διδάσκω  στο Δημοτικό Σχολείο Κορισσίων-Αργυράδων όπου έχω οργανική θέση και στο 9/θέσιο Ολοήμερο Δ.Σ. Μελιτειέων.

Γεννήθηκα στην Νέα Υόρκη των Η.Π.Α όπου σπούδασα και εργάστηκα ως εκπαιδευτικός για έναν χρόνο (1995-1996) σε ιδιωτικό Έλληνο-Αμερικάνικο σχολείο της Ελληνικής ομογένειας στην Αγ. Αικατερίνη του Αγ. Δημητρίου στην Αστόρια, Νέας Υόρκης.  Εκεί δίδαξα στη Β’ δημοτικού όπου παράλληλα φοιτούσα σε Μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης με υποτροφία.

Τα απογεύματα δίδασκα Ελληνικά (1993-1997) σε νήπια και παιδιά του δημοτικού σε προάστια της Ν.Υ. τα οποία η Ελληνική κοινότητα στήριζε και είχε ιδρύσει μέσο της Ελληνικής Ορθόδοξης εκκλησίας στο New Rochelle, Ν.Υ.  Μετά την απονομή του Μεταπτυχιακού στη Παιδαγωγική διορίστηκα και δούλεψα σε δημόσια γυμνάσια και λύκεια της Ν.Υ.  ως καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας. Υπηρέτησα εκεί για έξι χρόνια όπου και διέπρεψα. Ήμουν πολλοί δραστήρια καθηγήτρια και επιβραβεύτηκα, τιμήθηκα και έδωσα συνεντεύξεις σε τοπικές εφημερίδες σχετικά με το διδακτικό μου έργο όταν μου ζητήθηκε σχετικά με διάφορα PROJECTS για την σχολική βία, τον θίασο του σχολείου, την σχολική εφημερίδα – δημοσιογραφία, την προπόνηση της ομάδας του στίβου κ.α.  Στον προσωπικό μου φάκελο έχω κρατήσει αρχείο με φωτογραφίες /δημοσιεύσεις και είναι στην διάθεσή σας όποτε το ζητήσετε.

Το 2002 ήρθα αναγκαστικά στην Ελλάδα για σοβαρό οικογενειακό λόγο και ξεκίνησα από το μηδέν προσπαθώντας να αναγνωρίσω τα πτυχία μου, να βρω εργασία και να είμαι κοντά στην οικογένειά μου η οποία ζούσε στην Κέρκυρα.  Η διαδικασία της αναγνώρισης ήταν χρονοβόρα, παρόλα αυτά οι προσπάθειές μου στέφθηκαν με επιτυχία.  Εργάστηκα σε φροντιστήρια, ενώ παράλληλα δούλεψα από το 2002 έως το 2005 στην Περιφέρεια Ιονίων Νήσων στο Τμήμα Αλλοδαπών και Μετανάστευσης και στα Ι.Ε.Κ.  Εκεί, μέσα σε αυτό το σύντομο διάστημα ανελίχθηκα γρήγορα σε προσωπική γραμματέα του Γενικού Διευθυντή της Π.Ι.Ν. και αποκόμισα πολύτιμη εμπειρία.

Όμως το πάθος μου για την παιδεία ήταν πολύ μεγαλύτερο και δεν επαναπαύτηκα σε ότι είχα.  Έδωσα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο για να πάρω την αναγνώριση και την ισοτιμία του πτυχίου μου από το ΔΙΚΑΣΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ.  Στην πρώτη απόπειρα για διορισμό μέσω ΑΣΕΠ ήμουν επιτυχούσα γι αυτό η μονιμοποίησή μου ήταν άμεση. Ήρθε η ώρα της μονιμοποίησης μου στη Π.Ι.Ν. και την απέρριψα για να εργαστώ στον τομέα που φανταζόμουν τον εαυτό μου – στην ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.  Διορίστηκα στην Ρόδο το 2005.  Με μετάθεση ήρθα στην Κέρκυρα την επόμενη χρονιά και από τότε έως σήμερα εργάζομαι στο Δ.Σ. Κορισσίων-Αργυράδων και στο 9/θέσιο ολοήμερο Δ.Σ Μελιτειέων στην Κέρκυρα.

Πιστεύω αναμφίβολα στην αξία μου και στο πάθος μου για το έργο που παραδίνω καθημερινά στα σχολεία που εργάζομαι. Ως μητέρα, δύο τέκνων μπορώ να κατανοήσω και να συνεργαστώ άψογα με τους γονείς. Επίσης, ως συνάδελφος έχω αποδείξει ότι επιθυμώ πάντα μια ανοιχτή επικοινωνία και συνεργασία και πολλές φορές έχω προθυμοποιηθεί  να βοηθήσω σε διάφορες περιστάσεις πέραν των δικών μου αρμοδιοτήτων.  Πιστεύω ότι η προσωπικότητα, οι εμπειρίες μου, η παιδεία μου και το αμείωτο ενδιαφέρον μου στον ακαδημαϊκό και εκπαιδευτικό χώρο με ορίζει ΙΚΑΝΟΤΑΤΗ ως εκπαιδευτικός και καθηγήτρια της Αγγλικής Γλώσσας και θα συνεχίζω να προσφέρω το έργο μου με συνείδηση, ενθουσιασμό και δημιουργικότητα.