ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ – ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

” Γνωρίζω ζωάκι μου κι εγώ…τον τρόπο να σε υπερασπιστώ”

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων υλοποιήσαμε το σχέδιο δράσης του θεματικού κύκλου» Φροντίζω το περιβάλλον» με τίτλο «Γνωρίζω ζωάκι μου κι εγώ …τον τρόπο να σε υπερασπιστώ.» Σκοπός του σχεδίου δράσης είναι να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες την σχέση αλληλεξάρτησης ανάμεσα στα ζώα και στον άνθρωπο, να κατανοήσουν ότι ο άνθρωπος δεν σέβεται τα ζώα για αυτά που μας προσφέρουν. Τα υπερκμεταλλεύται για να καλύψει τις διατροφικές του ανάγκες σε ζωϊκά προϊόντα. Να αντιληφθούν ότι η στάση σεβασμού απέναντι στα ζώα είναι μια στάση που ενισχύει το αίσθημα ευθύνης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ – ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ & ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ

” ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ”

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και το θεματικό κύκλο «Δημιουργώ & Καινοτομώ / Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία’ υλοποιήσαμε το σχέδιο δράσης «Στη γειτονιά του Ήλιου» στο οποίο αξιοποιήσαμε διάφορα ψηφιακά εργαλεία ώστε να φέρουμε τα παιδιά σε επαφή με τον κόσμο της ψηφιακής τεχνολογίας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ & ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2021-22

ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ….

Στα πλαίσια των “Εργαστηρίων Δεξιοτήτων” για το σχ. έτος 2021-22 υλοποιήσαμε το σχέδιο δράσης του θεματικού κύκλου “Ενδιαφέρομαι & Ενεργώ”, με τίτλο ” Έχω δικαίωμα να…”. Στόχος του σχεδίου δράσης ήταν τα παιδιά να γνωρίσουν τα ανθρώπινα δικαιώματα και επιπλέον να αποκτήσουν σεβασμό στη διαφορετικότητα,, να καλλιεργήσουμε την κοινωνική τους ευασθησία και να επισημάνουμε την αξία της συνεργασίας για την καλύτερη επίλυση προβληματικών καταστάσεων- συγκρούσεων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2021-22

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2021!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2021!!!

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2021-22

Στα πλαίσια των “Εργαστηρίων Δεξιοτήτων” για το σχολικό έτος 2021-22 και της υλοποίησης του σχεδίου δράσης στο θεματικό κύκλο “Ζω καλύτερα – Ευ ζην’ στοχεύσαμε στην κοινωνικοσυναισθηματική υποστήριξη των νηπίων μας, για την ομαλή προσαρμογή τους στο νηπιαγωγείο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2021-22

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ- ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ 21+ “ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ- ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ” STEAM/STEM

Υλοποίση του σχεδίου δράσης από τον θεματικό κύκλο “ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ- ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ” STEAM/STEM με θέμα ” Μικροί Μετεωρολόγοι”. Ο δικός μας τίτλος είνα:

ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΤΗΡΩ….ΕΡΕΥΝΩ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ!!!”

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ- ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ 21+ “ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ- ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ” STEAM/STEM

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ 21+ “ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ- ΕΥ ΖΗΝ”

Το σχολείο μας , 5ο Νηπιαγωγείο Άρτας, έχει χαρακτηριστεί πιλοτικό ,προκειμένου να συμμετέχει στα “Εργαστήρια Δεξιοτήτων ” της Πλατφόρμας 21+ του ΙΕΠ.

Υλοποιήσαμε , το πρώτο σχέδιο δράσης μας του θεματικού κύκλου “ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ” με θέμα την Κυκλοφοριακή Αγωγή και τίτλο :

” ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΟ……ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ”

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ 21+ “ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ- ΕΥ ΖΗΝ”

ΑΣ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑΣ!!!

Μετάβαση στο padlet.com

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΣ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑΣ!!!

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!

“Σ΄ένα στέφανο του Μάη

όλη η Άνοιξη χωράει.

Κύκλους, κύκλους τα λουλούδια

οι χοροί και τα τραγούδια”

(Μπορείτε να ζωγραφίσετε και εσείς τον πίνακα ζωγραφικής ή ένα πρωτομαγιάτικο στεφάνι).

¨ΗΡΘΕ Ο ΜΑΗΣ ΜΕ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ

ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ!!”

ΜΟΥΣΙΚΗ

ΑΝΑΓΝΩΣΗ- ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Παίξτε με την παροιμία του Μάη, βάζοντας τις λέξεις στη σωστή σειρά.

(πατήστε πάνω στο σύνδεσμο)

Μήνα που δεν έχει “ρ” βάλε στο κρασί νερό.

( Θα βοηθούσε τα παιδιά, αν οι γονείς έχουν γραμμένη σωστά την παροιμία σε ένα χαρτί το οποίο θα έχουν τα παιδιά μπροστά τους, για να βλέπουν τη σωστή σειρά των λέξεων).

(πατημένο το αριστερό κλικ πάνω στη λέξη και σύρετε στη σωστή θέση / στο tablet αρκεί μόνο το άγγιγμα)

ΓΛΩΣΣΑ-ΕΝΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

Η μαμά του Μάη είναι η Άνοιξη . Το όνομά της αρχίζει από Α.

Στο παιχνίδι που ακολουθεί θα προσπαθήσεις να “χτυπήσεις” μόνο τα ποντικάκια που οι λέξεις τους αρχίζουν από Α-α.

(κλικ πάνω στο ποντικάκι). Προσέξτε πρέπει να είστε όσο πιο γρήγοροι γίνεται.

Παρακολουθείστε τώρα το βιντεάκι του Α-α

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ- ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Ομαδοποιήστε τις εικόνες με τα λουλούδια και τα δέντρα.

(πατημένο το αριστερό κλικ πάνω στην εικόνα και σύρετε στη σωστή θέση/ στο tablet αρκεί μόνο το άγγιγμα).

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!

ΠΑΣΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Έρχεται το Πάσχα! Τόσο διαφορετικό κι όμως…ο συμβολισμός του είναι πάντα επίκαιρος! Μετά τον Γολγοθά και την Σταύρωση έρχεται η Ανάσταση! Στο πνεύμα των ημερών ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον να περάσει τις μέρες πριν την Ανάσταση με τον καλύτερο τρόπο! Φέτος δυστυχώς δε θα μπορέσουμε να γιορτάσουμε όλοι μαζί το Πάσχα στο σχολείο μας. Οι κυρίες σας όμως θα προσπαθήσουν να σας κάνουν να τις νοιώθετε δίπλα σας, κρυμμένες πίσω από την οθόνη του υπολογιστή σας.

Ας ξεκινήσουμε με την ιστορία  του Πάσχα.

Για να δούμε τώρα τι θυμάστε από την ιστορία. Παίξτε με τις κάρτες.

Ενώστε τις κάρτες με τα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας με τις αντίστοιχες εικόνες.

(Για να δείτε πώς παίζεται το παιχνίδι κάντε κλικ πάνω στη Λαμπίτσα- Βοήθεια πάνω αριστερά)

Μη ξεχνάμε όμως και τα μαθηματικά μας. Μέτρησε τις πασχαλίτσες

Με τον ίδιο τρόπο που παίξατε το προηγούμενο παιχνίδι , θα παίξετε και αυτό.

Οι κυρίες σας θα είναι ΠΑΝΤΑ εδώ για σας!!!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΣΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ