Εδώ θα βρείτε δημιουργικές ιδέες που μπορείτε να αξιοποιήσετε για κατασκευές μαζί με τους μαθητές σας στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης αλλά και Διαθεματικά!
Το σύγχρονο σχολείο επιδιώκει να εξασφαλίσει την ενεργό συμμετοχή των μαθητών στη μαθησιακή διαδικασία στα πλαίσια της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας, η οποία συμβάλλει στην ανάπτυξη της γνωστικής αυτονομίας και έκφρασης της προσωπικής δημιουργικότητας του ατόμου.
Ματσαγγούρας, Η. (2008). Η ομαδοσυνεργατική διδασκαλία “Γιατί”, “Πώς”, “Πότε” και “Για ποιους”. Πρακτικά Διήμερου Επιστημονικού Συμποσίου: Η εφαρμογή της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας-Τάσεις και εφαρμογές. Θεσσαλονίκη 8-9 Δεκεμβρίου.
Οι μαθητές συνεργαζόμενοι μαθαίνουν να συνυπάρχουν, να αναπτύσσουν σχέσεις επικοινωνίας και να στοχεύουν στην επίτευξη κοινών στόχων. Εφόδια χρήσιμα και για τη μετέπειτα ενήλικη ζωή τους, που θα διασφαλίσουν ένα καλύτερο αύριο!
Μπράβο!