Χρήσιμο υλικό

Σκάκι, ένα παιχνίδι στρατηγικής και μαθηματικών (Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄ Δημοτικού)

Το παρακάτω πρόγραμμα αφορά τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων στη θεματική Δημιουργώ Καινοτομώ – ΔΗμιουργική σκέψη και την υποθεματική STEAM και είναι κατάλληλο για τις Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεις του Δημοτικού σχολείου. Το υλικό δημιουργήθηκε από την Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία και αφού εγκρίθηκε από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής βρίσκεται αποθηκευμένο στη βιβλιοθήκη δραστηριοτήτων του ΙΕΠ. Το υλικο περιλαμβάνει θεωρητική στήριξη, αναλυτική περιγραφή των δραστηριοτήτων για 6 εβδομάδες, παραπομπές σε παραδείγματα και πρόσθετο υλικό, έτοιμα Φύλλα Εργασίας και Έντυπο Αξιολόγησης του προγράμματος.

Χρήσιμο υλικό

Σκάκι και φαντασία (Νηπιαγωγείο, Α΄, Β΄ Δημοτικού)

Παρακάτω θα βρείτε έτοιμο υλικό για το Εργαστήριο Δεξιοτήτων, στη Θεματική Δημιουργώ και καινοτομώ – Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία, υποθεματική STEM/STEAM, για το Νηπιαγωγείο και τις Α΄, Β΄ τάξεις του Δημοτικού σχολείου.

Το υλικό δημιουργήθηκε από την Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία και αφού εγκρίθηκε από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, βρίσκεται αποθηκευμένο στη βιβλιοθήκη δραστηριοτήτων του ΙΕΠ, έτοιμο για χρήση και αξιοποίηση από τους εκπαιδευτικούς. Περιλαμβάνει θεωρητική υποστήριξη, αναλυτική περιγραφή δραστηριοτήτων για 6 εβδομάδες, παραπομπές με υλικό και παραδείγματα, έτοιμα Φύλλα Εργασίας και Έντυπο Αξιολόγησης του προγράμματος.

Χρήσιμο υλικό

Πού θα βρω σκακιστικό υλικό

Αγαπητοί φίλοι και φίλες που επιθυμείτε να αξιοποιήσετε το σκάκι στην εκπαιδευτική διαδικασία αλλά διστάζετε γιατί “δεν έχει σκακιέρες στο σχολείο και κοστίζουν ακριβά για να τις αγοράσω”, σας έχω νέα:

• Ας πούμε ότι δε σας ικανοποιεί η λύση της δημιουργίας σκακιστικού υλικού από τα ίδια τα παιδιά, όπως περιγράφεται στα 2 παραπάνω προγράμματα για τα εργαστήρια δεξιοτήτων και σκέφτεται την έτοιμη λύση.
  • Εκτός από τα γνωστά πολυκαταστήματα παιχνιδιών στα οποία μπορείτε να βρείτε αξιοπρεπείς λύσεις με χαμηλό κόστος (περίπου 10 ευρώ) έχω να σας προτείνω 2 σκακιστικά καταστήματα από τα οποία μπορείτε να παραγγείλετε (on line) σκακιέρες και πιόνια. Κάποιες προτάσεις είναι τόσο οικονομικές ( 3,5 ευρώ) ώστε μπορεί κάθε μαθητής να αγοράσει το δικό του σετ.
  • Το παρακάτω σκακιστικό υλικό το έχω αγοράσει κι εγώ παλιότερα για το σχολείο μου και είναι δοκιμασμένο. Εννοείται ότι δεν έχω καμία σχέση με τα δύο καταστήματα που προτείνω, ούτε κάποιο όφελος, απλώς είναι ό,τι καλύτερο έχω ανακαλύψει στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το σχολικό σκάκι. Αν έχετε κι άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες, στα σχόλια.

Στο σκακιστικό κέντρο, μπορείτε να βρείτε ένα πλήρες σετ με σκακιέρα, πλαστικά πιόνια και πουγκί φύλαξης με 9,6 ευρώ. Η σκακιέρα χωράει άνετα στο σχολικό θρανίο και τα πιόνια (είναι κούφια) μπορούν να γεμιστούν με πλαστελίνη ώστε να βαρύνουν και έχουν καλύτερη αίσθηση στο παιχνίδι.

σετΓια να πάτε στη σελίδα του καταστήματος πατήστε εδώ.

Στο Σκάκι64 μπορείτε να βρείτε χάρτινη πλαστικοποιημένη σκακιέρα με 1 ευρώ και πλαστικά πιόνια με 2,5 ευρώ. Όπως και παραπάνω, μπορείτε να γεμίσετε τα πιόνια (είναι κούφια) με πλαστελίνη για να βαρύνουν.

σκακιερα πιονια

Χρήσιμο υλικό

Βιντεοπαρουσίαση του εργαστηρίου δεξιοτήτων “Σκάκι, ένα παιχνίδι στρατηγικής και μαθηματικών”

Χρήσιμο υλικό

Βιντεοπαρουσίαση του εργαστηρίου “Σκάκι και φαντασία”

Γιατί να κάνω σκάκι στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων;

Επειδή τα 2 προγράμματα της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας:

• Καλύπτουν όλες τις τάξεις και το Νηπιαγωγείο
  • Είναι εγκεκριμένα από το Ι.Ε.Π.
  • Ανήκουν στη Θεματική Ενότητα: Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία – STEM – Ρομποτική
  • Δεν απαιτούν από τον εκπαιδευτικό να γνωρίζει ο ίδιος σκάκι
  • Περιέχουν θεωρητική στήριξη, αναλυτική περιγραφή δραστηριοτήτων για 6 εβδομάδες, παραπομπές με παραδείγματα και πρόσθετο υλικό, Φύλλα Εργασίας και έντυπα Αξιολόγησης.

20816