Χαράλαμπος Συμεωνίδης Νηπιαγωγός (ΠΕ60)

www.xarabook.gr Ιστότοπος για Νηπιαγωγούς

ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Απρ 20089
    ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Η ένταξη του παιδιού στην προσχολική αγωγή, στο νηπιαγωγείο, αποτελεί μια κρίσιμη καμπή στην ψυχοκοινωνική του ανάπτυξη. Μέσα στο νηπιαγωγείο είναι αναγκασμένο να μπει σε μια ευρύτερη κοινωνική ομάδα, των συνομηλίκων του, όπου χάνει το προνόμιο της αποκλειστικότητας. Το πέρασμα του παιδιού από έναν χώρο οικείο (οικογένεια), σε έναν χώρο εξωοικογενειακό περισσότερο συλλογικό (νηπιαγωγείο),  το αναγκάζει να συνυπάρξει με νέα πρόσωπα. Μέσα στη νέα ομάδα λειτουργεί διαφορετικά, πρέπει να βρει τρόπους ώστε να ισορροπήσει σε επίπεδο σχέσεων με τους άλλους. Για να μπορέσει να περάσει ομαλά από το σπίτι στο νηπιαγωγείο και να προσαρμοστεί, είναι απαραίτητα : η συμβολή του ίδιου του παιδιού, του παιδαγωγού και των γονιών.