Αρχική » Παιδική παχυσαρκία

Παιδική παχυσαρκία

Η παχυσαρκία γενικά, είναι ένα φαινόμενο των τελευταίων χρόνων που δυστυχώς έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις παγκοσμίως. Τα ποσοστά παιδιών που υποφέρουν ανεβαίνουν σημαντικά και η Ελλάδα συγκαταλέγεται πλέον στις χώρες με παχύσαρκα και υπέρβαρα παιδιά.  Εκτός από την κληρονομικότητα, η διατροφή και η έλλειψη άσκησης είναι μερικοί παράγοντες που καθορίζουν εάν ένα παιδί θα συνεχίσει να είναι υπέρβαρο στην εφηβεία αλλά και στην ενηλικίωσή του.

Δυστυχώς, όσο προοδευτικοί και εάν νομίζουμε ότι είμαστε, συνεχίζουμε να μην μπορούμε να αποδεχθούμε το διαφορετικό το αλλιώτικο από αυτό που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε και στην τηλεόραση, στα περιοδικά, στο ίντερνετ, στο σινεμά αλλά και στο προαύλιο του σχολείου μας. Δεν το αποδεχόμαστε εμείς, δεν το αποδέχονται και τα παιδιά μας.

Τα υπέρβαρα παιδιά, αντιμετωπίζουν περισσότερους κινδύνους και διαταραχές στην υγεία τους (καρδιοαγγειακά προβλήματα, κλπ) κατά την ανάπτυξή τους, τα οποία ποικίλλουν ανάλογα με την ηλικία και το φύλο. Δέχονται πολύ συχνά σχολικό εκφοβισμό, είναι λιγότερο δημοφιλή στο σχολείο και στους συμμαθητές τους, απομονώνονται με αποτέλεσμα να έχουν και χαμηλή αυτοεκτίμηση για τον εαυτό τους και το σώμα τους.

Το πρόσθετο βάρος δεν είναι θέμα αισθητικής όπως λανθασμένα έχει περαστεί στο μυαλό όλων μας, αλλά καθαρά θέμα υγείας ειδικά στα παιδιά καθώς ακόμα αναπτύσσονται. Οι τυποποιημένες τροφές, η μη ισορροπημένη σπιτική διατροφή, η έλλειψη σωματικής δραστηριότητας, η καθιστική ζωή σε ένα υπολογιστή ή κινητό είναι παράγοντες που μεταξύ άλλων μπορούν να συμβάλλουν στην υπερβαρότητα.

Στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία» στο κεντρικό κτήριο, 6ος όροφος, λειτουργεί το «Ιατρείο Αντιμετώπισης Αυξημένου Βάρους Σώματος» για παιδιά και εφήβους, εντελώς δωρεάν για όσους και όσες θέλουν να λάβουν συμβουλές και οδηγίες με σκοπό να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα της παχυσαρκίας στο παιδί τους εφ’ όσον καλύπτονται από κρατική ασφάλεια (ΙΚΑ κλπ). Με ένα απλό τηλέφωνο στο 213 2013 666 μπορείτε να καλέσετε για να κλείσετε ραντεβού και να σας μιλήσουν ειδικοί από κοντά ώστε να σας βοηθήσουν πως να βελτιώσετε την υγεία του παιδιού σας.

Δεν χρειάζεται το παιδί να υποφέρει και να βιώνει μόνο του τις δυσκολίες που το έχουν οδηγήσει στο φαγητό. Δεν χρειάζεται να το περνάτε μόνοι σας αυτό και να βλέπετε το παιδί να υποφέρει, υπάρχει ολόκληρη ομάδα να σας βοηθήσει.

Λήψη αρχείου