Αρχική » Δράσεις » Ανοιχτό Προαύλιο

Ιούνιος 2024

Ανοιχτό Προαύλιο

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες του σχολείου μας,

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι φέτος έχουμε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε τον προαύλιο χώρο του σχολείου για αθλοπαιδιές & απασχόληση των παιδιών, κατά τους θερινούς μήνες.
Η πρωτοβουλία αυτή (”Ανοιχτό Προαύλιο”) είναι καθαρά εθελοντική από μέλη του ΔΣ & του Συλλόγου.
Για το λόγο αυτό, δεν είναι δυνατό να υπάρχει πάντα κάποιο σταθερό ωράριο που το προαύλιο του Σχολείου θα είναι ανοιχτό.

Μέσα από την Κοινότητα μας στο Viber θα ανακοινώνουμε τις ημέρες & ώρες που θα μπορούμε να ανοίγουμε το προαύλιο.

Ευελπιστούμε ότι και αυτή η δράση του Συλλόγου θα γνωρίσει τη μεγάλη αποδοχή παιδιών & γονέων, αλλά και της ευρύτερης γειτονιάς του 20ου Δημοτικού.

Ως ”Υπεύθυνοι” για τη Δράση έχουν οριστεί τα παρακάτω μέλη του ΔΣ:
– Βασίλης Δημητρόπουλος
– Πηνελόπη Λευθεριώτη
– Ηλίας Παπαδόπουλος

ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ

Είναι σημαντικό να τονίσουμε τους Κανόνες του ”Ανοιχτού Προαυλίου”:

1. Τα παιδιά θα πρέπει να συνοδεύονται από τους γονείς/κηδεμόνες τους. Ο Υπεύθυνος του ”Ανοιχτού Προαυλίου” δεν φέρει καμία ευθύνη για παιδιά που δεν συνοδεύονται.
  2. Δίνουμε προτεραιότητα για τους χώρους & τις αθλοπαιδιές στους μαθητές/μαθήτριες του Σχολείου.
  3. Σεβόμαστε τους χώρους της σχολικής μονάδας και δεν προκαλούμε ζημιές.
  4. Φροντίζουμε την καθαριότητα του προαυλίου και απορρίπτουμε τα σκουπίδια μας στους κάδους.
  5. Ανοιχτό και διαθέσιμο είναι μόνο το προαύλιο. Όλοι οι υπόλοιποι χώροι (γραφεία, αίθουσες, τουαλέτες, επάνω όροφοι) παραμένουν κλειστοί και μη προσβάσιμοι.
  6. Αποχωρούμε από το προαύλιο, όταν ο Υπεύθυνος πρέπει να κλείσει/κλειδώσει το Σχολείο.
  7. Σε άτομα που δεν θα τηρούν τους παραπάνω Κανόνες, θα ζητείται να αποχωρήσουν από το χώρο του Σχολείου.
  8. Οι μέρες-ώρες που το προαύλιο θα είναι ανοιχτό θα γνωστοποιούνται στην Κοινότητα του Συλλόγου στο Viber.

Λήψη αρχείου

Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 20ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Δημητρίου.

Σκοπός της ιστοσελίδας είναι η πληροφόρηση, η συμμετοχή στα τρέχοντα του Συλλόγου & του Σχολείου μας και η άμεση επικοινωνία για μια πιο συνεκτική σχολική κοινότητα.

Στην ιστοσελίδα μας θα μπορείτε να βρείτε:

• Νέα και ανακοινώσεις
  • Πληροφορίες για τις Δράσεις – Εκδηλώσεις – Παρεμβάσεις του Συλλόγου
  • Πληροφορίες για διοικητικά θέματα του Συλλόγου
  • Επικοινωνία με τον Σύλλογο για σκέψεις, σχόλια, προτάσεις και ιδέες

Επισημαίνουμε πως η ιστοσελίδα εκπροσωπεί αποκλειστικά τον Σύλλογο και όχι το Σχολείο.