Αρχική » Ανακοινώσεις » Γρήγορες Ερωτήσεις & Απαντήσεις για τις Εκλογές 2021

Οκτώβριος 2021

Γρήγορες Ερωτήσεις & Απαντήσεις για τις Εκλογές 2021

ΠΟΥ & ΠΟΤΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ;

Έξω από την Αίθουσα Πολλαπλών Εκδηλώσεων του σχολείου μας. Η είσοδος είναι από Αργοστολίου 51.

Το Σάββατο 6 Νοεμβρίου και μεταξύ των ωρών 11:00 – 14:00 και 17:00 – 20:00.

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ;

Νοιαζόμαστε για το Σχολείο και τα παιδιά μας; Ας το αποδείξουμε, συμμετέχοντας στις εκλογές!

Η συμμετοχή δηλαδή στις εκλογές, ως υποψήφιοι και εκλογείς, είναι απαραίτητη για τη συνέχιση λειτουργίας του Συλλόγου και της προσφοράς μας στους μαθητές και στο Σχολείο.

ΠΟΙΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ;

Και οι 2 γονείς/κηδεμόνες κάθε παιδιού που φοιτά στο σχολείο είναι αυτοδικαίως μέλη του Συλλόγου.

Δικαίωμα ψήφου έχουν και οι 2 γονείς/κηδεμόνες, αρκεί να έχουν εκπληρώσει τις οικονομικές υποχρεώσεις προς το Σύλλογο (συνδρομή 10€ ανά οικογένεια).

ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΨΗΦΙΖΩ;

– Το Διοικητικό Συμβούλιο (ΔΣ) που έχει 7 μέλη, με διετή θητεία

– Την Εξελεγκτική Επιτροπή που έχει 3 μέλη, με διετή θητεία

– Τους 7 εκπροσώπους μας στην Ένωση Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων Αγίου Δημητρίου, με διετή θητεία

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ;

Η Εξελεγκτική Επιτροπή είναι τριμελής με δύο αναπληρωματικά μέλη. Εκλέγεται μαζί με το Διοικητικό Συμβούλιο (ΔΣ) για δύο χρόνια. Έργο της είναι ο έλεγχος και η εποπτεία της οικονομικής διαχείρισης του ΔΣ. Συντάσσει κατά τη λήξη της θητείας της έκθεση για τον οικονομικό απολογισμό του ΔΣ και την υποβάλλει για έγκριση στη Γενική Συνέλευση.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η Ένωση Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων Αγίου Δημητρίου;

Οι σύλλογοι γονέων των σχολείων του δήμου Αγίου Δημητρίου συγκροτούν μία ένωση γονέων, την ‘’Ένωση Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων Αγίου Δημητρίου’’. Αυτή εκπροσωπεί θεσμικά όλους τους Συλλόγους του δήμου μας.

ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΒΛΕΠΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ;

Η τριμελής Εφορευτική Επιτροπή, όπως εκλέχθηκε στην τελευταία Γενική Συνέλευση Απολογισμού & Αρχαιρεσιών.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ;

Και οι 2 γονείς/κηδεμόνες κάθε παιδιού που φοιτά στο σχολείο έχουν δικαίωμα να θέσουν υποψηφιότητα, αρκεί να έχουν εκπληρώσει τις οικονομικές υποχρεώσεις προς το Σύλλογο (συνδρομή 10€ ανά οικογένεια).

ΠΟΤΕ & ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ;

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής είναι η Δευτέρα 1 Νοεμβρίου.

Δηλώσεις υποψηφιότητας θα γίνονται δεκτές:

– στο email του Συλλόγου: sgk20dad@sch.gr (σημειώνοντας ένα τηλέφωνο επικοινωνίας) ή

– συμπληρώνοντας ηλεκτρονικά τη φόρμα bit.do/20o-form ή

– στα γραφεία του Συλλόγου μας τις ημέρες και ώρες λειτουργίας του: Τρίτη 18:00-19:00, Τετάρτη 19:00-20:00, Παρασκευή 18:00-19:00

ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ;

Την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου θα ανακοινωθούν οι υποψήφιοι: με έντυπη ανακοίνωση στην είσοδο του σχολείου, στην ιστοσελίδα του Συλλόγου, στην σελίδα του Συλλόγου στο facebook, στην Κοινότητά μας στο viber και με αποστολή email στα μέλη.

ΠΟΣΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ΒΑΖΩ;

– Έως και 3 σταυρούς για το Διοικητικό Συμβούλιο

– Έως και 1 σταυρό για την Εξελεγκτική Επιτροπή

– Έως και 3 σταυρούς για την Ένωση Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων Αγίου Δημητρίου

ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ;

Μετά το κλείσιμο της κάλπης η Εφορευτική Επιτροπή προχωρά στην καταμέτρηση των ψήφων. Τα αποτελέσματα των εκλογών θα ανακοινωθούν το βράδυ της 6 Νοεμβρίου.