Οκτ 19

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ “ΙΣΛΑΜΟΦΟΒΙΑ” ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ ΚΩΝΤΣΙΟΓΛΟΥ

O Σύνδεσμος Φιλολόγων Κοζάνης και οι εκδόσεις Γρηγόρης παρουσίασαν το βιβλίο του Χριστόφορου Κώντσιογλου με τίτλο “Ισλαμοφοβία”, τη Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2019, στο αμφιθέατρο της Κοβενταρείου Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης.Για το βιβλίο μίλησαν οι:

• Ελένη Γερούση, Δρ Φιλοσοφίας του ΑΠΘ, Πρόεδρος του Συνδέσμου Φιλολόγων Κοζάνης
  • Κραλίδης Απόστολος, Αναπληρωτής Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ
  • Κωτσιόπουλος Κωνσταντίνος, Αναπληρωτής Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ
  • Ο συγγραφέας Χριστόφορος Κώντσιογλου

Στη συνέχεια, ακολούθησε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον συγγραφέα και τους ομιλητές γύρω από την πολυπολιτισμικότητα, τη σχέση Ευρώπης και Ισλάμ, τα φοβικά αντανακλαστικά απέναντι στο Ισλάμ και τις σύγχρονες προκλήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει ο δυτικός κόσμος.

Ρεπορτάζ για τη συγκεκριμένη εκδήλωση μπορείτε να δείτε και να διαβάσετε στον παρακάτω υπερσύνδεσμο.