Φεβ 21

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ «Ο ΝΕΑΝΙΚΟΣ ΓΛΩΣΣΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ»»

Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Κοζάνης, διοργάνωσε ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ την Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου και ώρες 19.00-21.00, με προσκεκλημένο τον Επίκουρο Καθηγητή Παιδαγωγικής και Διδακτικής της Γλώσσας στο τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, κ. Κωνσταντίνο Γκαραβέλα, με θέμα: «Ο ΝΕΑΝΙΚΟΣ ΓΛΩΣΣΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ»

Ο κ. Γκαραβέλας υποστήριξε ότι τις τελευταίες δεκαετίες έχει παρατηρηθεί έντονη διαφοροποίηση στον τρόπο διδασκαλίας του γλωσσικού μαθήματος. Ενώ παλαιότερα, η γλώσσα προσδιοριζόταν ως ένα σύστημα αποτελούμενο από λέξεις και γραμματική, σήμερα στο επίκεντρο βρίσκεται ο τρόπος που το σύστημα αυτό συναντάται στην καθημερινή επικοινωνία. Στο πλαίσιο αυτό, η γλωσσική ποικιλότητα θα πρέπει να κατέχει κεντρική θέση στο γλωσσικό μάθημα στο ελληνικό δημόσιο σχολείο. Η Γλώσσα των Νέων αποτελεί μια κοινωνιόλεκτο, η οποία φαίνεται ότι δεν κατέχει τη θέση που της αρμόζει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην επιτυγχάνεται η απενοχοποίησή της, να μην προωθείται η καλλιέργεια της κριτικής γλωσσικής επίγνωσης των μαθητών/τριών και να μη δίνεται ο απαραίτητος χώρος για την εξέταση των ιδεολογιών που σχετίζονται με την συγκεκριμένη ποικιλία. Ο κ. Γκαραβέλας κατέδειξε μέσα από συγκεκριμένα παραδείγματα πως η σύνδεση του γλωσσικού μαθήματος με τις γλωσσικές εμπειρίες των ίδιων των μαθητών/τριών είναι συμβατή με τη στοχοθεσία των Α.Π. και για το λόγο αυτό προτείνεται η ένταξη της Γλώσσας των Νέων στο γλωσσικό μάθημα.

Μπορείτε να κατεβάσετε την παρουσίαση του κ. Γκαραβέλα, πατώντας τον εδώ

Screenshot από τη διαδικτυακή επιμόρφωση