Πρόσκληση σε παιδαγωγική ημερίδα με θέμα «Διαχείριση κρίσεων στο σχολείο»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας σε συνεργασία με τις/τους Συμβούλους Εκπαίδευσης με παιδαγωγική ευθύνη στις σχολικές μονάδες της Δ.Δ.Ε. Πιερίας και το ΚΕΔΑΣΥ Πιερίας συνδιοργανώνουν παιδαγωγική ημερίδα με θέμα «Διαχείριση κρίσεων στο σχολείο». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με το συνημμένο πρόγραμμα, την

Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 στις 11.00 π.μ.
στο Πνευματικό Κέντρο ΕΚΑΒΗ (1ος όροφος).

Η ημερίδα απευθύνεται:

• στους Διευθυντές και τις Διευθύντριες,
  • τους/τις Συμβούλους Σχολικής Ζωής,
  • τους/τις Ψυχολόγους και
  • τους/τις Κοινωνικούς Λειτουργούς

που υπηρετούν σε όλες τις σχολικές μονάδες Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης της ΔΔΕ Πιερίας, παιδαγωγικής ευθύνης των Συμβούλων Εκπαίδευσης Πιερίας Αγγέλη Βαΐας, Σ.Ε. ΠΕ02, Ευαγγελόπουλου Αναστασίου, Σ.Ε. ΠΕ03, Μαχαιρίδου Μαρίας, Σ.Ε. ΠΕ11, Φιλιππίδη Σταύρου, Σ.Ε. ΠΕ86 και Μπίνια Νικολάου, Σ.Ε. Ε.Α.Ε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

11.00: Χαιρετισμοί

11.15-11.30

«Κρίση στο σχολικό περιβάλλον»

Μαγδαληνή Παναγιωτίδου, ΠΕ 02.50, ΚΕΔΑΣΥ Πιερίας

11.30-11.45

«Τρόποι αντιμετώπισης της σχολικής κρίσης»

Αναστασία Πολιτάκη, ΠΕ30 & Κασσιανή Τριανταφυλλίδου, ΠΕ30, ΚΕΔΑΣΥ Πιερίας

11.45-12.00

«Σύντομη παρουσίαση μελέτης περίπτωσης από το 6ο ΣΔΕΥ»
Χατζηαντωνίου Σταματία,ΠΕ30- Παρασκευαΐδης Νικόλαος, ΠΕ23

12.00-12.15

«Σύντομη παρουσίαση μελέτης περίπτωσης από το 5ο ΣΔΕΥ»
Μερόπη Γιουμίδου ΠΕ30 – Ελευθεριάδου Βαρβάρα, ΠΕ23

12.15-12.30

«Διεπιστημονική διαχείριση κρίσεων στο σχολείο:
Ο ρόλος του Συμβούλου  Σχολικής Ζωής»

Δρ Βαΐα Αγγέλη, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων Πιερίας

12.30-12.45

«Τεχνητή Νοημοσύνη και Εκπαίδευση: δυνατότητες και προκλήσεις»

Δρ Σταύρος Φιλιππίδης, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Πληροφορικής Πιερίας

12.45-13.00

«Πρόληψη και διαχείριση κρίσεων μέσω της συμπερίληψης»

Δρ Νικόλαος Γ. Μπίνιας, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης

13.00-13.15

«Επικοινωνία Προϊσταμένων σχολικών μονάδων με Υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας για τη διαχείριση θεμάτων αντιμετώπισης παραβατικότητας ανηλίκων»

Λένος Χρήστος, Αστυνομικός Διευθυντής

Μαλαμίδου Ουρανία, Αστυνόμος Α΄

ΣΥΖΗΤΗΣΗ

το πρόγραμμα επικαιροποιήθηκε στις 13/2/2024

Ο Δρ. Σταύρος Κ. Φιλιππίδης είναι εκπαιδευτικός Πληροφορικής & Μαθηματικών. Ενδιαφέρεται έντονα για τις νέες εκπαιδευτικές τεχνολογίες, την ανάπτυξη ελεύθερου λογισμικού, τη Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική, και το filmmaking.
Έχει εργαστεί ως ειδικός επιστήμονας – διδάσκων βάσει του Π.Δ. 407/80 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΠΘ (2010), ως ειδικός επιστήμονας – διδάσκων βάσει του Π.Δ. 407/80 στο τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ΑΠΘ (2009), ως εργαστηριακός συνεργάτης στο τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης (2003-2008), ως εργαστηριακός συνεργάτης στο τμήμα Τυποποίησης και Διακίνησης Προϊόντων του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης (2005-2006), και ως αποσπασμένος εκπαιδευτικός από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση στο τμήμα Τυποποίησης και Διακίνησης Προϊόντων του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης (2006-2009).
Είναι μόνιμος εκπαιδευτικός στη δημόσια δευτεροβάθμια εκπαίδευση (2001-σήμερα), και από τον Φεβρουάριο του 2023 είναι Σύμβουλος Εκπαίδευσης Πληροφορικής Πιερίας.
Είναι έγγαμος και πατέρας τριών παιδιών.

Κατηγορίες: Γενικό Λύκειο, Γυμνάσιο, Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, Δράσεις στη δευτεροβάθμια, ΕΝΕΕΓΥΛ, ΕΠΑΛ, Παιδαγωγική ευθύνη Σ.Ε. ΠΕ86, Σύμβουλος Εκπαίδευσης. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.