4ο σύχρονο μάθημα τηλεκπαίδευσης στην Άλγεβρα των τμημάτων Β1 και Β2 του Γενικού Λυκείου Κάτω Μηλιάς: τριγωνομετρία

Την Τετάρτη 6/5/2020 πραγματοποιήθηκε το 4ο σύχρονο μάθημα τηλεκπαίδευσης με τα τμήματα Β1 και Β2 του Γενικού Λυκείου Κάτω Μηλιάς για το μάθημα Άλγεβρα.

Στο μάθημα αυτό ασχοληθήκαμε με τις ενότητες 3.1 και 3.2 της τριγωνομετρίας.

Συνοψίζοντας, μέχρι και σήμερα κάναμε:

1. Τρίτη 31/3/2020 (Β1) και Τετάρτη 1/4/2020 (Β2): Γραμμικά συστήματα 2×2.
  2. Τρίτη 7/4/2020 (Β1) και Τετάρτη 8/4/2020 (Β2): Μονοτονία – ακρότατα – συμμετρίες συνάρτησης.
  3. Τετάρτη 29/4/2020 (Β1 και Β2): Προχωρημένες ασκήσεις με ακρότατα – συμμετρίες συνάρτησης.
  4. Τετάρτη 6/5/2020 (Β1 και Β2): Τριγωνομετρία (ενότητες 3.1 και 3.2).

Καλό είναι πριν το επόμενο μάθημα οι μαθητές που έχουν κάποιες πρόσθετες απορίες πάνω σε όσα συζητήσαμε στα μέχρι τώρα μαθήματα (ή και άλλες απορίες) να τις συγκεντρώσουν για να τις συζητήσουμε πριν προχωρήσουμε.

Όπως και στο προηγούμενο μάθημα, και σήμερα χρησιμοποιήθηκε η πλατφόρμα Webex Meetings, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων. Χρησιμοποιούνται παράλληλα και εργαλεία ασύγχρονης εκπαίδευσης, όπως η υπηρεσία η-τάξη.

Δημοσιεύθηκε στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και χαρακτηρίσθηκε , , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.