Ένατο σύχρονο μάθημα τηλεκπαίδευσης στην Πληροφορική Γ’ τάξης (ΓΕ.Λ. Κάτω Μηλιάς): παράλληλοι πίνακες και άλλα προχωρημένα θέματα πινάκων

Την Παρασκευή 10/4/2020 πραγματοποιήθηκε το ένατο σύχρονο μάθημα τηλεκπαίδευσης με το τμήμα Γ’ Οικονομίας-Πληροφορικής του Γενικού Λυκείου Κάτω Μηλιάς για το πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα Πληροφορική.

Στο μάθημα αυτό ασχοληθήκαμε με τους παράλληλους πίνακες και άλλα προχωρημένα θέματα πινάκων, καθώς και την επίλυση αποριών σε άλλες ασκήσεις στο μάθημά μας, πάνω σε άλλα θέματα που διδάχθηκαν οι μαθητές στη δια ζώσης διδασκαλία, από τις 11/9/2019 μέχρι και τις 10/3/2020.

Συνοψίζοντας, μέχρι και σήμερα κάναμε:

1. Δευτέρα  23/3/2020: Επανάληψη στοίβας και ουράς Ι.
  2. Τρίτη 24/3/2020: Επανάληψη στοίβας και ουράς ΙΙ.
  3. Πέμπτη 26/3/2020: Επίλυση και συζήτηση των θεμάτων Α1, Α3, Α4, Α5α των πανελλαδικών εξετάσεων του 2015.
  4. Δευτέρα 30/3/2020: Επίλυση και συζήτηση των θεμάτων Α5β, Β1, Β2, Γ (μέχρι Γ1γ) των πανελλαδικών εξετάσεων του 2015.
  5. Τετάρτη 1/4/2020: Ολοκλήρωση επίλυσης και συζήτηση του θέματος Γ των πανελλαδικών εξετάσεων του 2015 και επίλυση αποριών σε άλλες ασκήσεις.
  6. Παρασκευή 3/4/2020: Eπίλυση και συζήτηση του θέματος Δ των πανελλαδικών εξετάσεων του 2015 και επίλυση αποριών σε άλλες ασκήσεις.
  7. Δευτέρα 6/4/2020: Αναζήτηση σε μονοδιάστατο πίνακα και επίλυση αποριών σε άλλες ασκήσεις.
  8. Τετάρτη 8/4/2020: Ταξινόμηση μονοδιάστατου πίνακα και αναζήτηση σε ταξινομημένο μονοδιάστατο πίνακα.
  9. Παρσκευή 10/4/2020: παράλληλοι πίνακες και άλλα προχωρημένα θέματα πινάκων.

Καλό είναι πριν το επόμενο μάθημα οι μαθητές που έχουν κάποιες πρόσθετες απορίες πάνω σε όσα συζητήσαμε στα εννιά αυτά μαθήματα (ή και άλλες απορίες) να τις συγκεντρώσουν για να τις συζητήσουμε πριν προχωρήσουμε.

Ειδικά για τα όσα κάναμε στο τελευταίο μάθημα, προτείνεται οι μαθητές να δουν στο σπίτι ξανά αυτά που είδαμε σήμερα και να προετοιμαστούν μερικώς για το επόμενο μάθημα, συγκεκριμένα να διαβάσουν:

• Από το [Βιβλίο1] του μαθήματος, την ενότητα 3.3 (σελίδες 57-60).
  • Από το  [Βιβλίο3] του μαθήματος, το κεφάλαιο 4 (σελίδες 61-96), από το οποίο οι ενότητες για την αναζήτηση και την ταξινόμηση είναι το αντικείμενο των προηγούμενων σύγχρονων μαθημάτων μας.
  • Το σχετικό πρόσθετο υλικό που σας έχω στην η-τάξη (υλικό διαθέσιμο μόνο για τους μαθητές του τμήματος Γ-ΟΙΚ-ΠΛΗΡ του ΓΕ.Λ. Κάτω Μηλιάς που είναι εγγεγραμμένοι στην η-τάξη του μαθήματος).

Όπως και στα προηγούμενα μαθήματα, και σήμερα χρησιμοποιήθηκε η πλατφόρμα Webex Meetings, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων. Χρησιμοποιούνται παράλληλα και εργαλεία ασύγχρονης εκπαίδευσης, όπως η υπηρεσία η-τάξη, η οποία χρησιμοποιούνταν ήδη στο τμήμα από την αρχή της χρονιάς, επικουρικά στη δια ζώσης διδασκαλία.

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ετικέτες: , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.