Δεύτερο σύχρονο μάθημα τηλεκπαίδευσης Πληροφορική Γ’ τάξης (ΓΕ.Λ. Κάτω Μηλιάς): ολοκλήρωση επανάληψης στοίβας και ουράς

Την Τρίτη 24/3/2020 πραγματοποιήθηκε το δεύτερο σύχρονο μάθημα τηλεκπαίδευσης με το τμήμα Γ’ Οικονομίας-Πληροφορικής του Γενικού Λυκείου Κάτω Μηλιάς για το πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα Πληροφορική.

Στο μάθημα αυτό ολοκληρώθηκε (είχε ξεκινήσει από το χθεσινό μάθημα) η επανάληψη στις δομές δεδομένων στοίβα και ουρά, χτίζοντας πάνω σε όσα είχαν ήδη διδαχθεί οι μαθητές/μαθήτριες στα διά ζώσης μαθήματα.

Συνοψίζοντας, στα δύο πρώτα αυτά μαθήματα κάναμε:

1. Δευτέρα  23/3/2020: Επανάληψη στοίβας και ουράς Ι.
  2. Τρίτη 24/3/2020: Επανάληψη στοίβας και ουράς ΙΙ.

Καλό είναι πριν το επόμενο μάθημα οι μαθητές που έχουν κάποιες πρόσθετες απορίες πάνω σε αυτές τις δομές δεδομένων να τις συγκεντρώσουν για να τις συζητήσουμε πριν προχωρήσουμε. Στο επόμενο μάθημα θα ασχοληθούμε με παλιά θέματα πανελλαδικών εξετάσεων.

Όπως και στο χθεσινό μάθημα, χρησιμοποιήθηκε η πλατφόρμα Webex Meetings, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων. Χρησιμοποιούνται παράλληλα και εργαλεία ασύγχρονης εκπαίδευσης, όπως η υπηρεσία η-τάξη, η οποία χρησιμοποιούνταν ήδη στο τμήμα από την αρχή της χρονιάς, επικουρικά στη δια ζώσης διδασκαλία.

Δημοσιεύθηκε στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και χαρακτηρίσθηκε , , , , , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.