Προστατεύοντας του εφήβους στον ψηφιακό κόσμο

Στα πλαίσια των καινοτόμων δράσεων του σχολείου και με αφορμή την 7η Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (28/1/2013) και την 10η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (5/2/2013), το 5ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης πραγματοποίησε ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του σχολείου με θέμα «Προστατεύοντας τους εφήβους στον ψηφιακό κόσμο«, την Παρασκευή 8/2/2013 και ώρα 11:30πμ στο Αμφιθέατρο του σχολείου, από τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής του σχολείου Μαργαριτίδη Ανέστη και Φιλιππίδη Σταύρο.

Η συμμετοχή των γονέων και κηδεμόνων ήταν μεγάλη, το ενδιαφέρον έντονο και οι προβληματισμοί που τέθηκαν αποτελούν μια παρακαταθήκη για την καλύτερη αντιμετώπιση των θεμάτων σχετικά με τα προσωπικά δεδομένα και την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Το σχολείο μας είναι κοντά στους μαθητές και τους γονείς και κηδεμόνες τους για όποια προβλήματα αντιμετωπίσουν, ως ένας πρώτος κόμβος ενημέρωσης και προβληματισμού για ζητήματα που αφορούν τους μαθητές.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις στη δευτεροβάθμια. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.