ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 9Μ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗΣ

Θερμά Συγχαρητήρια στις/στους μαθήτριες/-τές του Γυμνασίου Νυρεμβέργης και στην εξαιρετική συνάδελφο που τις/τους εμπνέει Αναστασία Γκίτση.

Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης 2021

Το 2020 και το 2021, όλη η εκπαιδευτική και μαθητική κοινότητα παγκοσμίως κλήθηκε να αντιμετωπίσει μια πρωτόγνωρη κατάσταση με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και την εικονική πλέον αναγκαιότητα που φιλοξενήθηκε σε κάθε σπίτι και σχολείο.
Οι μαθητές, ωστόσο, του Ελληνικού Γυμνασίου Νυρεμβέργης ξεπερνώντας κάθε δυσκολία κατόρθωσαν να εκμηδενίσουν όχι μόνο τις χωροταξικές, αλλά κυρίως και τις χρονικές αποστάσεις.
(24 Μαρτίου 191-22 Φεβρουαρίου 2021).
Αν η ερώτηση «Τι είναι ποίηση» παραμένει κάθε εποχή επίκαιρη και ουσιαστική, άλλο τόσο ουσιαστικές και επίκαιρες είναι οι απαντήσεις των νέων παιδιών που μαθαίνουν να αντιμετωπίζουν κάθε πρόκληση ποιητικά.

21 Μαρτίου 2021
Παγκόσμια μέρα ποίησης