ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ-Covid 19

Επισημαίνουμε ότι σύμφωνα με τις οδηγίες που εκδόθηκαν στις 13/11/2020 μαθητές που εμφανίζουν συμπτώματα ελαφρού κρυολογήματος μπορούν να επιστρέψουν στο σχολείο χωρίς ιατρική βεβαίωση αν τις τελευταίες 48 ώρες δεν έχουν εμφανίσει πυρετό και αν στο οικογενειακό τους περιβάλλον δεν υπάρχει άλλο πρόσωπο που να εμφανίζει συμπτώματα κρυολογήματος/πυρετό/θετικό τεστ Covid.

Υπογραμμίζουμε την υποχρεωτική χρήση μάσκας σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης ακόμη και κατά τη διάρκεια του μαθήματος εφόσον δεν είναι δυνατόν να τηρηθεί η απόσταση του 1,5 μέτρου.