Ανακοίνωση αποτελεσμάτων εξετάσεων Γερμανομάθειας

Ο Συντονιστής Εκπαίδευσης συγχαίρει τους μαθητές των ελληνικών σχολείων για την επιτυχή συμμετοχή τους στις εξετάσεις πιστοποίησης γερμανομάθειας DSD, όπως και τους εκπαιδευτικούς που δίδαξαν στις τάξεις των δημοτικών και των γυμνασίων. Με βάση τους πίνακες επιτυχόντων που μας στάλθηκαν τα σχολεία με σειρά επιτυχίας είναι:

5ο Δημοτικό Σχολείο “Σωκράτης” με 7 επιτυχόντες στο επίπεδο Β1 (ποσοστό 100%)

4ο Δημοτικό Σχολείο “Αριστοτέλης” με 17 επιτυχόντες στο επίπεδο Β1 (ποσοστό 88%)

1ο Γυμνάσιο Μονάχου με 21 επιτυχόντες (18 στο Β1 και 3 στο Α2) ποσοστό 79% (100% στους συμμετέχοντες)

1ο Δημοτικό Μονάχου με 9 επιτυχόντες (7 στο Β1 και 2 στο Α2) ποσοστό 78%

2o Δημοτικό Σχολείο “Πυθαγόρας” με 10 επιτυχόντες  (ποσοστό 76%)

Δημοτικά Νυρεμβέργης με 17 επιτυχόντες στο Β1 (ποσοστό 72%)

Στους μη επιτυχόντες συμπεριλαμβάνονται και όσοι δεν προσήλθαν στη γραπτή ή/και προφορική εξέταση. Σε ελάχιστες περιπτώσεις εκκρεμεί η συμπερίληψη του βαθμού των προφορικών εξετάσεων. Πρακτικά σχεδόν όλοι όσοι συμμετείχαν στις εξετάσεις έλαβαν τίτλο σπουδών επιπέδου Β1.

Παρακαλούνται οι διευθυντές/διευθύντριες να ενημερώσουν τους μαθητές τους με προσωπική επιστολή προς τον κηδεμόνα για την επιτυχία τους στην εξέταση. Τα διπλώματα θα αποσταλούν στα σχολεία για να τα δώσουν στους μαθητές τους, μόλις αυτά παραληφθούν από το Γραφείο Εκπαίδευσης.

Μόναχο, 12 Ιουνίου 2018