ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας εύχεται σε όλους τους συναδέλφους καλή σχολική χρονιά με υγεία και δύναμη!

Στη συνεδρίαση του Δ.Σ. που πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 01.09.2016 διαπιστώθηκε ότι οι τελευταίες ρυθμίσεις του Υπουργείου δυσκολεύουν την ομαλή λειτουργία του σχολείου, χτυπούν τα μορφωτικά δικαιώματα των μαθητών μας, οδηγούν χιλιάδες αναπληρωτές στην ανεργία και χιλιάδες μόνιμους συναδέλφους σε συνεχή κινητικότητα.

Με την τελευταία εγκύκλιό του το Υπουργείο μας ζητά να συνεδριάσουμε και να αποφασίσουμε ποιοι συνάδελφοί μας θα μείνουν άνεργοι και ποιοι θα βγουν υπεράριθμοι και θα πάρουν τον δρόμο της περιπλάνησης.

Ο Σύλλογός μας προτείνει στους Συλλόγους Διδασκόντων των σχολείων στα πρακτικά των συνεδριάσεών τους να αναγράψουν τα εξής: «Θεωρούμε ότι ούτε παιδαγωγικά σωστό ούτε συναδελφικά ηθικό είναι ένας συνάδελφος να διδάσκει μαθήματα άλλης ειδικότητας.» Σε περίπτωση που επιβληθεί από τη διοίκηση η ανάθεση ωρών άλλων ειδικοτήτων σε ΠΕ 70, να αναγραφεί στα πρακτικά ότι: «Για την καλή λειτουργία της σχολικής μονάδας και μέχρι την τοποθέτηση των ανάλογων ειδικοτήτων οι εκπαιδευτικοί θα κάνουν φύλαξη μαθητών.»

Σε κάθε περίπτωση, όμως, θα πρέπει να αναγραφεί το κείμενο που προτείνει η Δ.Ο.Ε. και σας επισυνάπτουμε.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Το Δ.Σ. του Συλλόγου σας καλεί να είστε σε αγωνιστική εγρήγορση για τις δύσκολες μέρες που έρχονται για τον κλάδο μας.

Ο Πρόεδρος                                                                 Ο Γ. Γραμματέας

Στέφανος Θεολόγης                                                   Μιχάλης Χριστοφοράκης

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

Σχέδιο πρακτικού συλλόγου Διδασκόντων

Κατηγορίες: Uncategorized, Προβαλλόμενα, Σημαντικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.