Καταγγελία του ΔΣ για τη δράση του ΙΠΕΜ-ΔΟΕ

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

ΙΠΕΜ-ΔΟΕ

Δράσεις και αντιδράσεις

Πραγματοποιήθηκε και στην πόλη μας (Καρδίτσα, 28-4-15) ενημερωτική εσπερίδα του ΙΠΕΜ-ΔΟΕ.

Θα περιμέναμε από ένα Ινστιτούτο Παιδαγωγικών  Μελετών και Έρευνας να μας ενημέρωνε για δράσεις και πρωτοβουλίες που δικαιολογούν τον τίτλο του.

Αντ’ αυτού, το μόνο που ακούσαμε ήταν η «αγωνία» του να φτιαχτεί ένα ακόμα τμήμα σεμιναρίων, πρόχειρα και βιαστικά, χωρίς να έχει ενημερωθεί επ’ αυτού ο εκπαιδευτικός κόσμος του νομού μας (παρά μόνο οι λίγοι «μυημένοι» από τους παρόντες) και ενώ το πρόγραμμα ήταν ήδη δρομολογημένο και η εσπερίδα ήταν απλά ενημερωτική.

Σήμερα, που τα προβλήματα είναι τόσο σύνθετα, με τελείως ετερόκλητους μαθητικούς πληθυσμούς, με οικογενειακά περιβάλλοντα με τελείως διαφορετικές προσδοκίες από το σχολικό μηχανισμό, με πολύ διαφορετικές δυνατότητες υποστήριξης των παιδιών στο σχολείο, με έλλειψη υποστηρικτικών μηχανισμών αντισταθμιστικής αγωγής, με ένα υπερφορτωμένο αναλυτικό πρόγραμμα, με καταιγισμό ασύνδετων πληροφοριών, με ένα ασταθές εργασιακό περιβάλλον και τόσα άλλα, δεν μπορούμε να δεχτούμε πως η προσφορά του ΙΠΕΜ ολοκληρώνεται αποκλειστικά στα σεμινάρια ΕΣΠΑ (μια ματιά στην ιστοσελίδα θα σας πείσει, δεν υπάρχει τίποτα άλλο).

Ζητάμε ένα Ινστιτούτο επικουρικό, με επιστημονική τεκμηρίωση και έρευνα πάνω σε ζητήματα εκπαιδευτικής πολιτικής, αρωγό στις προσπάθειες και θέσεις του συνδικάτου και όχι άλλο ένα «ΚΕΚ», ιδιωτικοοικονομικών χαρακτηριστικών προς κατανάλωση και «απορρόφηση» κονδυλίων.

Το ΔΣ