Αλλαγές στον κανονισμό λειτουργίας των Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων ετοιμάζει το υπ. Παιδείας

Συνεδρίασε για πρώτη φορά τη Δευτέρα το πρωί , στο υπουργείο Παιδείας, η άτυπη ομάδα εργασίας υπό τον Διευθυντή Σπουδών κ. Παπαχρήστο,  προκειμένου να  διαμορφώσει προτάσεις για την τροποποίηση των Προεδρικών Διαταγμάτων 200 και 201 που ορίζουν τον κανονισμό λειτουργίας των Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων.Η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου επιδιώκειτον εκσυγχρονισμό λειτουργίας των σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης , δεδομένου ότι θεωρείται ότι τα Προεδρικά Διατάγματα που συντάχθηκαν πριν δώδεκα  χρόνια από τον τότε υπουργό Γ. Αρσένη  , πλέον σήμερα πρέπει να αλλάξουν.

Σημαίες , αξιολόγηση δομών , αλλοδαποί μαθητές  και καθηκοντολόγιο των στελεχών εκπαίδευσης ήταν μεταξύ των θεμάτων που εξέτασε η 19μελής Ομάδα Εργασίας που συνεδρίασε  στο υπ. Παιδείας .

Την ομάδα Εργασίας απαρτίζουν οι

1.Κ. Παπαχρήστος , Προιστάμενος Σπουδών ΠΕ του υπ. Παιδείας

2. Γ.Οικονόμου Σύμβουλος του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

3.Χρ.  Αναστόπουλος , Προιστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Περ. Δ/νσης Αττικής

4.Στ. Τσιπούρας Προιστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Περ. Δ/νσης Κεν. Μακεδονίας

5.Νικ.Σαλτερής Σχολικός Σύμβουλος 2ης Περ.Δημ.Εκπ/σης Πειραια΄

6.Παν. Πήλιουρας  Σχολικός Σύμβουλος10ης Περιφέρειας Δημ. Εκπαίδευσης Αθηνών

7.Ζωή Καραμπατσάκη Σχολική Σύμβουλος 21ης Περ. Προσχολικής Αγωγής

8.Παναγώτα Αρβανίτη-Παπαδοπούλου Σχολική Σύμβουλος 3ης Περ. Προσχολικής Αγωγής

9.Χριστίνα Αποστολοπούλου Σχολική  Σύμβουλος 57ης Περ. Προσχολικής Αγωγής Πειραιά

10. Βασίλης Πετρόπουλος  Δ/ντής ΠΕ Α Αθήνας

11.Παρασκευάς  Βεντήρης Δ/ντής ΠΕ Β Αθήνας

12. Ρήγας Γεωργακόπουλος , Προιστάμενος Α τμήματος Δ.νσης Σπουδών ΠΕ του υπ. Παιδείας

13 Δημ. Καμπούρης  Δ/ντής  14ου Δημ. Σχολείου Ν. Ηρακλείου

14.Ρ’ηγας Λεμονής Δ/ντής 1ου Δημ. Σχολείου Πανοράματος

15.Χρήστος Προκοπίου Δ/ντής 2ου Δημ. Σχολείου Καλυβίων

16. Βαγγέλης Ντεμίρης Δ/ντής 11ου Δημ. Σχολέιου  Αμαρουσίου

17.Κων. Ανθόπουλος  Δ/ντής 11ου Δημ.Σχολείου Καλαμαριάς

18.Αθανασία Καραγιαννίδου Προισταμένη του 40ου Νηπ/γείου Αθηνών

19.Μαόρη Κουδούνα Ειδική Συνεργάτης της Ειδικής Γραμματείας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του υπ. Παιδείας.

Κατηγορίες: Κύρια Θέματα. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.