Αρχική » ΤΟΜΕΙΣ – ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ » Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

Στην Β’ τάξη του ΕΠΑ.Λ., οι μαθητές του σχολείου μας που θα επιλέξουν τον Τομέα Ηλεκτρολογίας-Ηλεκτρονικής θα  παρακολουθούν 23 ώρες μαθήματα Τομέα και 12 ώρες μαθήματα Γενικής παιδείας ανά εβδομάδα.

Σύμφωνα με το       ΦΕΚ 2187 Β 12.06.2018 , τα μαθήματα Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού κατανέμονται ως εξής:

TOMEΑΣ HΛEKTPOΛOΓIΑΣ, HΛEKTPONIKHΣ KΑI ΑYTOMΑTIΣMOY

Β΄ TΑΞH HMEPHΣIOY EΠΑ.Λ.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑ

ΒΤΑΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Θ: ΘΕΩΡΙΑ  Ε: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Στην Γ’ τάξη του ΕΠΑ.Λ., οι μαθητές του σχολείου μας μπορούν να  επιλέξουν ανάμεσα σε δύο ειδικότητες.

• Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων  και Τηλεπικοινωνιών
  • Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων

Θα  παρακολουθούν 23 ώρες μαθήματα Ειδικότητας  και 12 ώρες μαθήματα Γενικής παιδείας ανά εβδομάδα.

Με το πέρας των εξετάσεων οι μαθητές θα αποκτήσουν Απολυτήριο, το οποίο είναι  ισοδύναμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου και το πτυχίο Ηλεκτρολόγου ή Ηλεκτρονικού αντίστοιχα.