Αρχική » ΤΟΜΕΙΣ – ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ » Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού » ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων

Μαθήματα Ειδικότητας

Σύμφωνα με το  Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017, τα μαθήματα της ειδικότητας Τεχνικού Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών κατανέμονται ως εξής:

Γ΄ TΑΞH HMEPHΣIOY EΠΑ.Λ.

ΓΤΑΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Τίτλοι σπουδών

Ο απόφοιτος της ειδικότητάς μας, παίρνει δύο τίτλους σπουδών:

1. Πτυχίο «TEXNIKOΣ HΛEKTPONIKΩN KΑI YΠOΛOΓIΣTIKΩN ΣYΣTHMΑTΩN, EΓKΑTΑΣTΑΣEΩN, ΔIKTYΩN KΑI THΛEΠIKOINΩNIΩN»  επιπέδου 4
  1. Απολυτήριο Λυκείου, ισότιμο με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου.

Τα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα για τη συγκεκριμένη ειδικότητα είναι:

• Νέα Ελληνικά
  • Μαθηματικά (Άλγεβρα)
  • Δίκτυα Υπολογιστών
  • Ψηφιακά Συστήματα

Επιλογές μετά την αποφοίτηση απο το ΕΠΑ.Λ.

• Προαιρετικό Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας

Με το νέο θεσμό του “Προαιρετικού Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας” δίνεται η δυνατότητα ασφαλούς ένταξης σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον υπό την εποπτεία του σχολείου (με                πλήρη εργασιακά δικαιώματα, μισθό στο 75% του κατώτατου μισθού και ασφάλιση) και συμπληρωματικής εργαστηριακής εκπαίδευσης στο σχολείο). Με εξετάσεις πιστοποίησης απόκτηση πτυχίου              επιπέδου 5.

• Σπουδές στα ΙΕΚ

Η φοίτηση είναι 2 εξάμηνα στην ίδια ειδικότητα (συν 1 εξάμηνο υποχρεωτικής πρακτικής ή μαθητείας) ή 4 εξάμηνα για την απόκτηση νέας ειδικότητας (συν 1 εξάμηνο υποχρεωτικ΄ς πρακτικής ή μαθητείας). Με εξετάσεις πιστοποίησης απόκτηση πτυχίου επιπέδου 5

• Επανεγγραφή στη Γ΄τάξη ΕΠΑΛ

Επανεγγραφή στη Γ΄τάξη ΕΠΑΛ για την απόκτηση και δεύτερης ειδικότητας του τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού ή στη Β΄ τάξη για ειδικότητα άλλου τομέα των ΕΠΑΛ, παρακολουθώντας μόνο τα μαθήματα ειδικότητας (23 ώρες).

Επαγγελματικά Καθήκοντα

Τα κύρια και ειδικά επαγγελματικά καθήκοντα του αποφοίτου της ειδικότητας είναι:

• Συναρμολογεί, εγκαθιστά και ελέγχει την λειτουργία Η/Υ και περιφερειακών συσκευών και δικτύων
  • Προχωρεί σε διάγνωση, συντήρηση και επισκευή βλαβών Η/Υ, περιφερειακών και  δικτύων
  • Εγκαθιστά δομημένες καλωδιώσεις για δίκτυα υπολογιστών
  • Κάνει τις εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις προγραμμάτων που είναι απαραίτητες για την καλύτερη απόδοση απλών Η/Υ, συνδέσεις περιφερειακών ή Δικτύων (Λειτουργικά  συστήματα, αυτοματισμοί γραφείου, εγκατάσταση προγραμμάτων, υποστήριξη χρηστών)
  • Χειρίζεται προγράμματα διαχείρισης του Διαδικτύου και ρυθμίζει τον Η/Υ στα παραπάνω   προγράμματα

Επαγγελματικά δικαιώματα

Ο απόφοιτος της ειδικότητας μας μπορεί να εργαστεί σαν μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή ως υπάλληλος σε:

• βιομηχανία ή βιοτεχνία κατασκευής, συναρμολόγησης, συντήρησης και επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών καταναλωτικού χαρακτήρα ή ραδιοτηλεοπτικών συσκευών οικιακής χρήσης
  • σε εταιρεία ή εργαστήριο επισκευής ή και εγκατάστασης συσκευών ήχου και εικόνας
  • σε εταιρεία ή εργαστήριο επισκευής ή και  εγκατάστασης κεντρικών κεραιών
  • σε καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών συσκευών ήχου και εικόνας
  • βιομηχανία ή βιοτεχνία ή εταιρεία συναρμολόγησης Η/Υ
  • τεχνική εταιρεία ή συνεργείο εγκατάστασης συστημάτων η/υ και δικτύων
  • τεχνική εταιρεία εγκατάστασης δομημένων καλωδιώσεων για δίκτυα η/υ
  • υπολογιστικά κέντρα μικρών ή μεγάλων εταιρειών ή παροχές υπηρεσιών του διαδικτύου
  • καταστήματα πώλησης η/υ και δικτυακών προϊόντων
  • σε τεχνικές υπηρεσίες του Δημοσίου ή του ιδιωτικού τομέα που απασχολούνται με συντήρηση και επισκευή υπολογιστικών συστημάτων και δικτύων

Ο απόφοιτος της ειδικότητας αυτής, βάση του Άρθρου .άρθρο 1 Παράγρ. Η 1. 2 του Ν. 4254/2014 (Φ.Ε.Κ. 85/Α’/07-04- 2014) (.)

μόνο με το πτυχίο ΕΠΑΛ, χωρίς εξετάσεις και χωρίς προϋπηρεσία μπορεί να αποκτήσει τις παρακάτω Επαγγελματικές άδειες:

1. ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ AUTO CUE
  2. ΕΡΓΑΣΙΑ ΩΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΕΚΠΟΜΠΗΣ (RF)
  3. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΡΟΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
  4. ΕΧΝΙΚΟΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ