Αρχική » ΔΡΑΣΕΙΣ » Erasmus+

Erasmus+

Είναι γνωστό ότι οι διαρκώς μεταβαλλόμενες συνθήκες στην οικονομία και κατ’ επέκταση την αγορά εργασίας διαμορφώνουν νέες απαιτήσεις και στην τεχνική εκπαίδευση, η οποία εστιάζει πλέον στην ποιότητα, αλλά και τις προοπτικές που υπάρχουν για μετέπειτα απορρόφηση των μαθητών από την αγορά εργασίας. Εξάλλου, η πολιτικής της Ε.Ε. στοχεύει στην κατάκτηση της κοινωνίας της γνώσης, μέσα από την ποιοτική λειτουργία της εκπαίδευσης ,της κατάρτισης, και της δια Βίου Μάθησης.

Το ΕΚ Ναυπάκτου  αναγνωρίζοντας το ρόλο του στις αλλαγές που υλοποιούνται στην ΕΕΚ με τα τελευταία νομοθετήματα οφείλει να παρέχει στους εκπαιδευτικούς που υλοποιούν εργαστηριακά μαθήματα αλλά και στους μαθητές/τριες την δυνατότητα να αναπτύξουν τις δεξιότητες που θα τους επιτρέψουν την προσαρμογή τους σε αυτά τα  νέα δεδομένα και θα τους διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς στην ποιοτικότερη υλοποίηση του πολυδιάστατου έργου τους και τους μαθητές στην πρόσφορη είσοδό τους στην αγορά εργασίας. Το ΕΚ κατανοώντας επίσης ότι ενισχύοντας τη δικτύωση και την συνεργασία των σχολικών μονάδων συμβάλλει τόσο στην προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη όσο και στην κατανόηση της πολυπολιτισμικής  ευρωπαϊκής διάσταση της εκπαίδευσης, αποφάσισε να καταθέσει πρόταση υλοποίησης έργου στο πλαίσιο της δράσης KA229 του προγράμματος Εrasmus+.

Σελίδες: 1 2