Καλή σχολική χρονιά

Ευχόμαστε καλή και δημιουργική σχολική χρονιά
σε όλους τους μαθητές, δασκάλους και γονείς.

3o Dim.

Αγαπητοί μαθητές,
όπως όλοι το ξέρουμε, εί
ναι δύσκολο ν’ αποχαιρετήσουμε το καλοκαίρι που πέρασε. Θα θέλαμε να είμαστε ακόμα διακοπές στην παραλία και να κάνουμε τα μπανάκια μας. Να παίζουμε με τους φίλους μας να τρώμε τα παγωτάκια μας να κάνουμε βόλτες με τα ποδήλατά μας.
Όμως, ο χρόνος κυλά ασταμάτητα κι  ήρθε το φθινόπωρο, ο μελαγχολικός Σεπτέμβρης με τα σταφύλια, τις συννεφιές και τα πρωτοβρόχια του. Τα σχολεία άνοιξαν και πάλι… Καιρός για δουλειά. Καινούριος αγώνας αρχίζει για πρόοδο, δημιουργία και την κατάκτηση μιας ακόμη μεγαλύτερης σχολικής τάξης.
Ας αποχαιρετίσουμε λοιπόν το γλυκό καλοκαιράκι μ’ ένα ωραίο ποιηματάκι από τα βιβλία της Γλώσσας του Δημοτικού έτσι ώστε να ‘χουμε τη γλυκιά ανάμνησή του όλους τους σχολικούς μήνες περιμένοντας να έρθει το επόμενο.

Παραλία Μεγάρων (στο βάθος η Σαλαμίνα)Πάχι 2

ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Πώς θα ‘θελα η θάλασσα
να ήταν το σχολειό μου