ΚΑΛΑΒΡΙΑ-ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Το 1861 ο αναλφαβητισμός στην Καλαβρία ήταν 90% του συνόλου του πληθυσμού. Στις αρχές του 1900, το ποσοστό είχε μειωθεί μόλις στο 83% ενώ το 1950 κυμάνθηκε στο 33%. Το 1991 περιορίστηκε στο 7%. Ακόμα όμως και σήμερα είναι γύρω στο 5%. Στην Ελλάδα τα στοιχεία ήσαν  παρεμφερή. Στις φωτογραφίες φαίνονται ενήλικες στη δεκαετία του 50-60 που δεν παραιτήθηκαν από την ιδέα του σχολείου. Με θυσίες, σε πρωτόγονες και απαγορευτικές συνθήκες αλλά με  μεγάλη δύναμη θέλησης κατάφεραν να εγγραμματιστούν. Σήμερα εμείς ως  “προϊόν” αυτών των μικρών και μεγάλων “ηρώων”, των περιθωριοποιημένων, αλλά αποφασισμένων να “ζήσουν” με αξιοπρέπεια ακόμα και στις τεράστιες δυσκολίες εκείνης της εποχής, πρέπει να μάθουμε πώς να μεγαλώνουμε. Γιατί ίσως μάθαμε γράμματα αλλά αυτό δεν το ξέρουμε καλά.
[οι φωτογραφίες και τα στοιχεία αντλήθηκαν από γραπτά του Vincenzo Falcone].