geo3 geo1 geo2

Την Δευτέρα 7-4-2014 το ΣΔΕ Μυτιλήνης πήγε πλατεία. Δεν ήταν ούτε εκδρομή ούτε απόδραση από την καθημερινότητα του σχολείου αλλά ήταν μάθημα. Έτσι ξεκινήσαμε με τους τρόπους εμπειρικού προσανατολισμού και εντοπισμό θέσης. Στην συνέχεια ασχοληθήκαμε με όργανα και μονάδες μέτρησης μήκους και περάσαμε στον υπολογισμό εμβαδών και περιμέτρων βασικών παραλληλόγραμμων σχημάτων. Όλα αυτά πλαισιώνονταν από πρακτικές ασκήσεις σε υπάρχοντα σχήματα στην πλατεία. Δυσκολεύοντας λίγο τους υπολογισμούς ασχοληθήκαμε με τα ίδια αντικείμενα αλλά σε κύκλο που υπήρχε στην πλατεία. Τέλος μιλήσαμε για τους τύπους υπολογισμού όγκου και την πρακτική εφαρμογή σε ογκομέτρηση  παρτεριού της πλατείας.

Μπορεί να μην είχαμε διαδραστικούς πίνακες ή άλλα εποπτικά μέσα, αλλά είχαμε καθημερινά σχήματα και προβλήματα που προκύπτουν στην ζωή μας.

Έτσι, μαθαίνουμε καλύτερα, τα μαθήματα στην φύση θα συνεχιστούν.