Πραγματοποιήθηκε την Δεύτερα 4 Οκτωβρίου 2010 ο αγιασμός στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Μυτιλήνης με το ξεκίνημα του νέου σχολικού έτους. Με την ευκαιρία αυτή έγινε μικρή γιορτή προ τιμή των παλαιών Διευθυντών, Εκπαιδευτών και Εκπαιδευομένων του Σχολείου.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους και με σύντομες ομιλίες ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Βασίλειος Κοντάρας και ο β. Σχολικός Σύμβουλος κ. Ζαχαριάδης. Χαιρετισμούς που διαβάστηκαν απέστειλαν πλήθος επισήμων.

Μια από τις πιο συγκινητικές στιγμές ήταν όταν η απόφοιτος Παζάρου Νίκη έβγαλε λόγο για τις εμπειρίες της στο ΣΔΕ αλλά και από την συνταξιούχο εκπαιδευτικό αλλά επί χρόνια μαχόμενη εκπαιδεύτρια στο ΣΔΕ Ειρήνης Λαγουμίδου.

Όπως ανέφερε και ο διευθυντής του ΣΔΕ Μυτιλήνης η εκπαίδευση στο ΣΔΕ μοιάζει περισσότερο με ταξίδι και ήδη αυτό έχει αρχίσει σε εννιά μήνες θα πιάσουμε λιμάνι και οι μισοί τώρα δόκιμοι θα γίνουν πτυχιούχοι έτοιμοι για καινούρια ταξίδια.

Καλό μας ταξίδι.