Σχολικό έτος 2011 – 2012

Τον μήνα Νοέμβριο πραγματοποιήθηκε διαθεματική προσέγγιση του θέματος

«Αναλφαβητισμός: περιεχόμενο, αιτίες, συνέπειες, τρόποι αντιμετώπισης».

Στο συγκεκριμένο διαθεματικό συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί του Ελληνικού Γραμματισμού, της Κοινωνικής Εκπαίδευσης, του Αγγλικού και του Αριθμητικού Γραμματισμού .

Στα πλαίσια των παραπάνω πραγματοποιήθηκαν:

• Εισαγωγική παρουσίαση της ιστορίας των αλφαβήτων με έμφαση στο Φοινικό, Αρχαίο Ελληνικό, Λατινικό. (Αγγλικός γραμματισμός).
  • Παρουσίαση της αρχαίας ελληνικής αρίθμησης (αντιστοιχίες αριθμών – γραμμάτων) (Αριθμητικός Γραμματισμός)
  • Επεξεργασία κειμένων με θέμα τον αναλφαβητισμό (ελληνικός γραμματισμός).
  • Επεξεργασία κειμένων με θέμα τον αναλφαβητισμό και επανάληψη βοηθητικού ρήματος can / can’t (αγγλικός γραμματισμός).
  • Παρουσίαση σχετική με το κοινωνικό φαινόμενο του αναλφαβητισμού (αιτίες, συνέπειες, τρόποι αντιμετώπισης), σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά και στον ελληνικό χώρο (αγγλικός γραμματισμός)
  • Προβολή ταινίας «The Reader» (κοινωνικός, ελληνικός, αγγλικός γραμματισμός).
  • Σχολιασμός του φαινομένου μέσα από την ταινία (Γραμματισμός Κοινωνικής Εκπαίδευσης).
  • Κατασκευή collage με θέμα «Λατινικό αλφάβητο: διαδρομές μέσα στις γλώσσες» (Αισθητική Αγωγή).

Σχολικό έτος 2010 – 2011

Διαθεματικά

Φεβρουάριος 2011 Καλλονή “Μαγνητικό πεδίο” Σαραντινού Αικατερίνη,  Δήμητρα Μαντζούκα

Φεβρουάριος 2011 Καλλονή “Ποίηση” Σαραντινού Αικατερίνη, Ζεϊμπέκη Μαρία

Φεβρουάριος 2011 “Στις αγορές του κόσμου μιλώντας Αγγλικά” Ισοτιμίες νομισμάτων Ντέμου Μαρία, Μπούρατζη Βασιλική.

Φεβρουάριος 2011 “Αρχές δημοκρατίας” Ε. Πετανίδου, Ελ. Παπαδοπούλου, Β. Μπούρατζη

Καλλονή Ιανουάριος “Beatles” Μαρία Ζεϊμπέκη Σαραντινού Αικατερίνη

Καλλονή Ιανουάριος “Ρεμπέτικα τραγούδια” Σαραντινού Αικατερίνη, Μαρία Ζεϊμπέκη Αιμιλία Βουβούλη

Ιανουάριος 2011 “H2O Νερό” Διαθεματική προσέγγιση από τον επιστημονικό και περιβαλλοντικό γραμματισμό. Γεωργία Παππά και Γιάννη Γατσής.

Ιανουάριος 2011 “Τα κόκκινα λουστρίνια” Ε. Πετανίδου Χ. Σιγεώργη

Ιανουάριος 2011 “Ποτό και φαγητό: Από το καφενείο στην καφετέρια, χώροι αναψυχής μέσα στον χρόνο” Βασιλική Μπούρατζη, Έφη Πετανίδου, Γεωργία Παππά, Ιωάννης Γατσής, Βατώ Φρατζόγλου.

20 Οκτωβρίου 2010 Γιορτή του ταύρου θυσίες στον Αρχάγγελο Ε. Πετανίδου, Βατώ Φρατζόγλου

8-11 Οκτωβρίου 2010 “Γνωρημία με το κάστρο Μυτιλήνης” Βασιλική Μπούρατζη, Έφη Πετανίδου

27 Οκτωβρίου 2010 “Διαθεματικό για την Πατρότητα” από Βασιλική Μπούρατζη, Έφη Πετανίδου

Παρουσιάσεις

14 Δεκεμβρίου 2010 στην Μυτιλήνη και 31 Ιανουαρίου στην Καλλονή Παρουσίαση από την ΠΝΟΗ κατά της εξάρτησης του τσιγάρου.

18 Οκτωβρίου 2010 “Παρουσίαση ημερίδας για τα βασανιστήρια στα πλαίσια της Διεθνούς Αμνηστίας” από τον Anduel Nake

27 Οκτωβρίου 2010 Παρουσίαση εμπειριών της εποχής 1940 από τον συνταξιούχο εκπαιδευτικό Αντώνη Ασλάνη.

9 Νοεμβρίου 2010 Παρουσίαση από την Βασιλική Μπούρατζη με θέμα την απελευθέρωση της Λέσβου.

16 Νοεμβρίου 2010 Συζήτηση για τα γεγονότα και το νόημα της 17 Νοέμβρη με προσκαλεσμένο τον Δ/ντη του Λυκείου Αγιάσου  Στέλιο Στυλιανίδη.

Εργαστήρια

Οκτώβριος 2010 “Ψηφιακή Επικοινωνία” Μιχάλης Αϊβαλιώτης

Οκτώβριος 2010 “Αγγλικά προχωρημένων” Βασιλική Μπούρατζη

Οκτώβριος 2010 “Διατροφή Υγεία Ομορφιά” Έφη Πετανίδου