Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας στις προφεστιβαλικές εκδηλώσεις του 6ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού θεάτρου Ιεράπετρας

Με ιδιαίτερη χαρά και δημιουργικότητα οι εκπαιδευόμενοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ιεράπετρας, συμμετείχαν στις προφεστιβαλικές εκδηλώσεις του 6ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού θεάτρου Ιεράπετρας, την Κυριακή 9/10/2016, δείχνοντας στους ανθρώπους της πόλης μας δραστηριότητες από τις περσινές τους διαθεματικές εργασίες τους, που αφορούν την παραδοσιακή μέθοδο παρασκευής σαπουνιού ελαιολάδου και την μετατροπή παλιών ενδυμάτων σε χρηστικά αντικείμενα.
Η διαδικασία ήταν συμμετοχική με τον κόσμο που παρεβρέθηκε στην πλατεία Ελευθερίας και στο τέλος μοιράστηκαν δωρεάν τα σαπούνια που παρασκευάστηκαν.
Ευχαριστούμε την Οργανωτική Επιτροπή του Φεστιβάλ που μας κάλεσε στις προφεστιβαλικές της εκδηλώσεις και  χορήγησε στους εκπαιδευόμενους του Σχολείου δωρεάν εισιτήρια για μια θεατρική παράσταση.

Φωτογραφίες απο τη δραστηριότητα:

Η συνταγή για την παρασκευή του σαπουνιού:

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ

• 1 κιλό ελαιόλαδο παλιό
  • 130 γρ. καυστική σόδα
  • 316 γρ. νερό απιονισμένο ή βρόχινο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Ζυγίζω χωριστά κάθε υλικό. Μέσα στο νερό προσθέτω την καυστική σόδα και ανακατεύω μέχρι να γίνει διαυγές. Προσθέτω αυτό το μείγμα στο ελαιόλαδο και ανακατεύω μέχρι  να γίνει παχύρευστο σαν κρέμα. Για επίσπευση της διαδικασίας μπορώ να χρησιμοποιήσω μίξερ. Γρήγορα βάζω σε καλούπια, γιατί αν πήξει αυτό είναι δύσκολο.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ – ΠΡΟΣΟΧΗ!

• Η καυστική σόδα προκαλεί σοβαρά εγκαύματα οπότε πρέπει να κρατάμε μακριά τα παιδιά και να φοράμε πάντα γάντια καθόλη τη διάρκεια παρασκευής του σαπουνιού.
  • Σε περίπτωση που πέσει καυστική σόδα ή διάλυμά της ή το νωπό μείγμα του σαπουνιού στο δέρμα μας, βάζουμε αμέσως πάνω ξύδι και μετά ξεπλένουμε πολύ καλά με νερό.
  • Κατά τη διάλυση της καυστικής σόδας στο νερό, γίνεται μια εξώθερμη αντίδραση και παράγονται επικίνδυνες αναθυμιάσεις. Γι’ αυτό πρέπει η διαδικασία παρασκευής του σαπουνιού να γίνεται σε ανοικτό χώρο ή να έχουμε ανοικτά παράθυρα ή αποροφητήρα ή να φοράμε μάσκα.
  • Η καυστική σόδα διαβρώνει τα μεταλλικά σκεύη (όχι τα ανοξείδωτα). Γι’ αυτό τα σκεύη που γίνεται η παρασκευή καλύτερα να είναι πλαστικά και η κουτάλα που ανακατεύουμε ξύλινη ή ανοξείδωτη. Καλό θα είναι αυτά τα σκεύη να μην ξαναχρησιμοποιηθούν για μαγειρική χρήση.